Král politické zábavy na Facebooku? Babiš a jeho celebrity

Král politické zábavy na Facebooku? Babiš a jeho celebrity 1
Komentáře
Miloslav Janík
Sdílet:

Ještě zhruba před rokem vypadal Facebook z hlediska politiků úplně jinak. Hlavní mediální zábavu svými moudry a sluníčkovými pozdravy od nafukovacího bazénku obstarával oplácaný Zdeněk Škromach. Jenže časy se změnily. Škromach výrazně pohubnul a hlavní zábavní proud teď patří jiné politické figuře - Andreji Babišovi. Kdo jiný dokáže přinést během pár dní tolik fotografií s celebritami počínaje drsnými rockery a konče Karlem Gottem? Tomu nemůže selfie Škromach-Hašek vůbec konkurovat.

U šéfů politických stran přitom není dobrá facebooková prezentace vůbec pravidlem. Předsedové ČSSD a KDU-ČSL si jakoby mohou podat ruce. Jejich sebeprezentace na Facebooku jsou tak nudné, že se patrně najde jen málo lidí, kteří by tyto dva politiky sledovali s nějakým nadšením.

Nudný Sobotka a správňák Jurečka

K uzoufání nudný je především profil premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), jeho Facebook se sice plní pravidelně, ale jde většinou jen o oficiální proklamace předsedy vlády, fotky, kde si s kýmsi oficiálně potřásá rukou a vzkazy dovnitř ČSSD, jak všechno hezky šlape. Jen o stupínek lépe je na tom šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Sdílí sice obdobné věci jako Sobotka, ale občas alespoň pošle selfie - tu s bagrem za zády, jindy zase s kapelou Blue Effect.

Politici přitom tuší, že jim Facebook může zvýšit popularitu, přitom však ještě naplno nepochopili, jak tato síť funguje. Třeba ministr vnitra se Milan Chovanec (ČSSD) se sice před pár dny na síti pochlubil obřím rybím úlovkem, zároveň však jej nemohou případní čtenáři pravidelně sledovat, pokud si je sám ministr nepřidá do "přátel."

Poměrně sympaticky na Facebooku vystupuje lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka - ten se zde prezentuje jako správný venkovský chlapík, který to umí s kombajnem i traktorem a o víkendech vyváží svoji rodinu na výlety. A co osobního pana ministra v poslední době nejvíce vytočilo? Že si jeden novinář vyfotil jeho zaparkované auto s majákem na střeše a sdílel jej na Twitteru. "Cestou jsme jej nepoužili," brání se Jurečka na síti papalášským manýrům.

Král prezentace

Králem sebeprezentace na síti je pak šéf ANO Andrej Babiš. Tu na fotce z festivalu prodává (nebo rozdává?) zmrzlinu. Jinde se vyfotí s Richardem Krajčem, pak zveřejní fotky z premiéry nového filmu o Martě Kubišové či snímky z Colours of  Ostrava, vše samozřejmě sponzoroval Agrofert, což Babiš neopomene připomenout.

Nechybí ani zdánlivě osobnější věci - například Babiš na fotografii s handicapovanými cyklisty. "Přijel za námi ve svém volnu a bez novinářů," pochvalují si cyklisté v komentáři pod fotkou.

Vedle snímků s Karlem Gottem či fotek luxusních jídel ze své restaurace Paloma poblíž Cannes, však Babiš tu a tam na Facebooku politiku připomene. Sdílí nějakou svou polemiku s někým, odkaz na svůj blog či rozhovor. Ale povzdechne si, jak je politika hnusná - on sám se přeci označení politik brání: "To jednání parlamentu je nechutné, nedivím se, že lidi politiky pohrdají. Stydím se, že musím u toho být a občanům se omlouvám," napsal.

Škromach za zenitem, nebo příprava na Hrad?

Při pohledu na facebookový účet Zdeňka Škromacha se zdá, jako by tento politik ČSSD najednou nějak zvážněl. Od bazénku sice ještě tu a tam něco sdílí, ale už neřeší to, zda se mohou nosit do sandálů ponožky. 
Škromach je nyní potěšený, že na něj novináři nezapomněli při výběru možných kandidátů na příštího prezidenta, sdílí fotky z lidových slavností a zveřejňuje i své profesionální fotky, na kterých je zachycen tak důstojně a moudře, jako by se o tu kandidaturu na 
Hrad ucházel už nyní. Pro odlehčení nesmí tu a tam chybět nějaké to "selfíčko" s Michalem Haškem či jinými kamarády ze strany.

Konspirační proud

Obskurní proud politické zábavy na Facebooku pak obstarává duo Stanislav Huml a Tomio Okamura.

Šéf Úsvitu Okamura dokáže sdílet i několik příspěvků denně, často jde o politické úvahy okořeněné závěrem - kdyby se konalo referendum, tak by se to nestalo. Tento politik dokáže na Facebooku během pár hodin prezentovat své pseudonerasistické názory, vyhubovat vládě, oznámit kam vzal svou milou na večeři a udělat reklamu pro svůj obchod s japonským zbožím.

Od kauzy Kvitová, kdy navrhoval, aby stát sebral nejlepší české tenistce občanství, je na síti velmi vidět i poslanec Stanislav Huml (momentálně ČSSD). Dal by se docela dobře nazvat i konspiračním teoretikem. O víkendu například sdílel článek jednoho pochybného webu o tom, že Rusko nemá na svědomí vraždy Poláků v Katyni (v diskuzi pak kvůli argumentům ostatních připouští, že by článek mohl být nepravdivý).

Čtěte také: 'Rusko nemá Katyň na svědomí'. To je ruská propaganda v Česku

Huml také sdílí několik odkazů, které ukazují na to, že malajsijské letadlo sestřelila ukrajinská stíhačka na přímý rozkaz vlády atd.

Sdílet:

Hlavní zprávy