Blíž bydlení v kosmu: nosná raketa přistála v oceánu, obytný modul míří k ISS

Dvojnásobný úspěch soukromé SpaceX

Blíž bydlení v kosmu: nosná raketa přistála v oceánu, obytný modul míří k ISSVIDEO UVNITŘ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Z Mysu Canaveral na Floridě v pátek odstartovala americká nosná raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která má přepravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) první nafukovací obytný modul postavený pro astronauty a další materiál. Pro soukromou společnost SpaceX, které raketa patří, byl pátek dvojnásob úspěšný. Vůbec poprvé se jí totiž podařilo zvládnout manévr, při němž první stupeň rakety Falcon 9 přistál při návratu na určenou plošinu v oceánu, napsala agentura AP.

Nosná raketa vzlétla podle plánu ve 22:40 SELČ a její let živě přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). První stupeň rakety Falcon 9 o výšce 70 metrů se podle agentury AFP po vynesení Dragonu na oběžnou dráhu vrátil po asi deseti minutách zpět na Zemi a úspěšně dosedl na plovoucí přistávací platformu u pobřeží Floridy. Předchozí pokusy s takovýmto přistáním nebyly úspěšné.

 

Nákladní loď se má spojit s ISS v neděli. Média si u nové mise bez posádky všímají hlavně nafukovacího modulu BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), který je výrobkem společnosti Bigelow Aerospace. Páteční start je počátkem jeho dvouletého ostrého testu. Po připevnění k vesmírnému komplexu se v květnu naplní vzduchem do objemu 16 krychlových metrů, tedy do velikosti malé ložnice.

Bydlet v něm prozatím ale nikdo nebude. Počítá se s tím, že posádka ISSdo modulu čtyřikrát až šestkrát za rok vstoupí, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci.

Pokud se experiment podaří, půjde podle amerických expertů o malou revoluci v kosmickém bydlení. Nafukovací moduly se mají využívat při budování základen na Měsíci a Marsu. Vědci nyní pracují na vylepšení obalu, který má být odolnější proti nárazu kosmického „smetí“, než plášť standardních modulů.

Po dvou letech bude nafukovací modul odpojen a poslán k Zemi, kde shoří v atmosféře. Už za půl roku ale má být podle agentury AP k ISS dopraven další model. Společnost Bigelow Aerospace chce dokonce vyrobit nafukovací modul o velikosti autobusu a nakonec prý i velký nafukovací hotelový komplex.

Společnost SpaceX očekávala páteční start s napětím také proto, že předchozí start nákladní lodě Dragon k ISS se koncem loňského června nezdařil. Nosná raketa Falcon 9 explodovala zhruba dvě a půl minuty po vypuštění, zřejmě kvůli závadě ocelové vzpěry, která uvolnila héliové tlakové lahve.

Čtěte také: Stokrát těžší než Slunce. Vědci poprvé vyfotili ‚monstr hvězdy‘

NASA odtajnila mimozemskou nahrávku zvuku, který vyděsil astronauty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články