Stokrát těžší než Slunce. Vědci poprvé vyfotili ‚monstr hvězdy‘
Unikátní snímky Hubbleova dalekohledu
Vědci pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu zachytili unikátní snímky takzvaných „monstr hvězd“ vzdálených 170 000 světelných let od naší galaxie. A monstrózní skutečně jsou. Některé z nich přesahují hmotnost Slunce více než stokrát, uvádí CNN.
Tyto obří hvězdy se nachází ve hvězdokupě s názvem R136. Do ní patří i vůbec největší známá hvězda ve vesmíru R136a1, kterou se rovněž podařilo teleskopem vyfotografovat.
Ani další hvězdy v tomto seskupení nejsou žádní vesmírní „drobci“. Devět z nich přesahuje sluneční hmotnost více než stokrát a rovněž vydávají nezvykle velké množství světla.
Čtěte také: NASA odtajnila mimozemskou nahrávku zvuku, který vyděsil astronauty
Hvězdné seskupení vzdálené 170 000 světelných let se nachází v Mlhovině Tarantule, která je součástí Velkého Magellanova oblaku. Právě Mlhovina Tarantule je nejjasnějším objektem této nepravidelné galaxie a je viditelná pouhým okem.
„Naše práce znovu dokazuje, že přestože je Hubbleův teleskop na oběžné dráze již 25 let, stále existují oblasti vědy, v nichž tento stroj dosahuje unikátních schopností,“ pochválil si teleskop vedoucí výzkumu Paul Crowther z Univerzity v Sheffieldu. Vesmírný dalekohled spravuje americká NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).