Podvolení v Německu. Davidovi Černému stáhli Saddáma ve formaldehydu

Kontroverzní instalace Saddáma Husajna

Podvolení v Německu. Davidovi Černému stáhli Saddáma ve formaldehyduNOVÉ
Saddám Husajn ve formaldehydu Foto:

FOTO: David Černý / http://www.davidcerny.cz/start.html

1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Světoznámý český výtvarník a umělec David Černý aktuálně vystavuje svou rozsáhlou sbírku v severoněmecké galerii NordArt. Podle informací serveru Echo24 však galerie stáhla známou plastiku Shark, která zobrazuje tělo popraveného bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna ve formaldehydu. Důvodem ke stažení je zřejmě to, že v blízkosti galerie se nachází uprchlický tábor a některým migrantům by to mohlo vadit.

„Nedaleko je tábor pro utečence a je teoretická možnost, že by se to někomu z utečenců nelíbilo. To bylo to, co jsem slyšel. Musím říct, že z toho mám jen velmi kusé informace. Je to divné, ale žádné oficiální informace jsem nedostal,“ řekl pro Echo24 výtvarník David Černý, jenž vystavuje v Německu v jedné ze čtyř velkých hal, které galerie má.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Galerie NordArt se nachází ve městě Büdelsdorf nedaleko města Randsburg asi 100 kilometrů severně od Hamburku. Uprchlický tábor s aktuální kapacitou až 1600 míst je podle oficiálních informací spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko právě v Randsburgu.

Zda motivem stažení plastiky z výstavy skutečně byly možné kritické hlasy ze strany uprchlíků nebo strach ze strany galerie či místních policejních orgánů nebo nařízení přišlo z vyšších míst, pracovníci galerie nechtěli potvrdit ani vyvrátit. Situace je podle kurátorky Ingy Aruové natolik složitá, že by ji člověk mohl posoudit jen tehdy, pokud by se na místo osobně vydal.

„Je důležité vidět výstavu osobně na místě a pochopit podrobnosti,“ uvedla pro Echo24 Aruová a dále dodala, že nemohou poskytnout žádné odpovědi bez znalosti kontextu, ačkoli server Echo24 kontext článku objasnil společně s otázkami.

Sám David Černý se do Německa proto plánuje vydat. Ani na jeho dotazy, proč byla instalace odstraněna, mu totiž doposud nikdo oficiálně neodpověděl. Veškeré informace, která má, jsou zprostředkované. „Co já vím, tak to bylo na základě pokynů od policie. Nestáhl to vystavovatel na základě svého rozhodnutí. Vše to probíhá divným způsobem, který si pamatujeme z komunismu, že soudruh zavolal soudruha a soudruh vykonal,“ řekl kriticky pro Echo24 Černý.

Není to ale zdaleka poprvé, co se s instalací popraveného iráckého diktátora objevily problémy. David Černý ji vytvořil již v roce 2005. Poprvé byla stažena hned v roce 2006 z výstavy v Belgii a následně i v Polsku. Stalo se tak ve stejném roce, kdy byl Saddám Husajn popraven. Tehdy ale bylo vše podle Černého mnohem aktuálnější.

„Nikdy nevíte, co by se mohlo stát, když vystavíte takto explozivní záležitost,“ řekl tehdy novinářům starosta belgického města Middelkerke Michel Landuyt. Instalace však nakonec byla umístěna jinde, a návštěvníci výstavy tak o provokativní dílo nepřišli.

„Ten důvod byl tehdy takový nevyřčený. Je to zvláštní. Já tam nic zvláštního nevidím. Je to pro mě nepochopitelná věc, protože to byl člověk, který umučil desetitisíce lidí. Tohle je ten nejpodstatnější moment,“ řekl výtvarník k tomu, proč jeho dílo vyvolává tolik otázek a kontroverzí.

Výstava v Německé galerii NordArt běží od 10. června a potrvá až do 8. září. Galerie sama se na svých stránkách chlubí tím, že právě David Černý je jedním ze stěžejních umělců, kteří se v roce 2017 v galerii představí.

Čtěte více: David Černý prodal další sochu: visí na římse a vyfrézoval ji robot

Černého růžový tank zakryla skupina lidí plachtou, hrozí jim pokuta

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články