Charlie Hebdo opět šokuje, oběti hurikánu Harvey označuje za nacisty
Kontroverzní karikatura
Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo se znovu dostal do povědomí čtenářů po celém světě. Na titulní stranu posledního čísla svého časopisu dal totiž karikaturu, která znázorňuje oběti hurikánu Harvey jako neonacisty. Za svůj nejnovější počin je týdeník silně kritizován, především ze strany Američanů.
Zdvižené pravice v nacistický pozdrav, zbytek těl pod vodou a v pozadí vlajky s hákovými křížy. Tak vypadá titulní strana nového čísla kontroverzního francouzského časopisu Charlie Hebdo. „Bůh existuje! Utopil všechny neonacisty z Texasu,“ hlásá dále titulek.
This Charlie Hebdo cover on the Houston disaster is, even by their standards, absolutely disgusting.https://t.co/iaIReTHlnV pic.twitter.com/BMHpXCqAnS
— Piers Morgan (@piersmorgan) 31. srpna 2017
So much for "Je Suis Charlie," I guess... #CharlieHebdo #FrenchTraitors pic.twitter.com/tRc6f2np0M
— James Woods (@RealJamesWoods) 31. srpna 2017
Today, we are not all Charlie Hebdo. https://t.co/RXFQjN0Zgf pic.twitter.com/PdqPSCJP6H
— Byron York (@ByronYork) 31. srpna 2017
Za kontroverzní karikaturu schytává časopis kritiku. „Karikatura Charlie Hebdo k pohromě v Houstonu je i na jejich standard absolutně nechutná,“ uvedl například britský novinář Piers Morgan. Slavný americký herec James Woods na svém twitterovém účtu poznamenal, že tím nejspíš končí solidární kampaň „Je suis Charlie“. Podobně se vyjádřil i americký novinář Byron York. „Dnes tedy nejsme všichni Charlie Hebdo,“ napsal na svém Twitteru York.
Woods a York tím zmiňují útok na redakci Charlie Hebdo v roce 2015, při kterém dva teroristé vnikli do redakce a zabili 12 lidí a dalších 10 jich bylo zraněno. Mezi mrtvými bylo 9 novinářů či karikaturistů a šéfredaktor Stéphane Charbonnier. Po útoku vznikla sociální kampaň „Je suis Charlie“, kterým lidé na sociálních sítích vyjadřovali solidaritu s redakcí.
Charlie Hebdo publishes cartoon of Barcelona attack criticised for portraying Islam as inherently violenthttps://t.co/GAnBRmRqOl pic.twitter.com/MbQgoUx6hf
— janexrj (@janexrj) 28. srpna 2017
Le numéro de "Charlie Hebdo" du 11 novembre 2011 affichant, en une, une caricature de Mahomet. MARTIN BUREAU / A… https://t.co/T84N8k7tK7 pic.twitter.com/MpaMxwpJTH
— Fauteuil de bureau (@fauteuil_bureau) 6. července 2017
Charlie Hebdo je ovšem svými kontroverzními karikaturami pověstný. Při srpnovém teroristickém útoku v Barceloně byly na titulní straně nového čísla znázorněné oběti útoku přejeté dodávkou. Již několik let se na titulních stránkách často objevuje karikatura islámského proroka Mohameda, což bylo jednou z hlavních příčin teroristického útoku v roce 2015.