Neznámý příběh. Muž, který učinil Bakalu miliardářem
Týdeník ECHO
Je jen pár desítek lidí, kteří jméno Jonathana Zimmermana dobře znají. Jeho neuvěřitelný příběh stojí za bohatstvím Zdeňka Bakaly, ale ještě popsán nebyl a po Praze koluje zatím jen v ústním podání. Před mnoha a mnoha lety tento americký učitel angličtiny zaslechl v jedné pražské advokátní kanceláři rozhovor mezi majitelkou a tehdy vystrašeným Petrem Otavou, spolumajitelem většinového podílu v dole OKD. Mladý Zimmerman (čte se skutečně Cimrman) neváhal a neuvěřitelný hovor převyprávěl skupině pražských Američanů, expatů a mezi nimi byl i Zdeněk Bakala. V jedné bubenečské vile se zrodila velkolepá story vystřižená jako z hollywoodských studií. Zatím ji nenatočili ani v Barrandově, ale přečíst si ji už můžete v tomto čísle Týdeníku ECHO. Text napsala Lenka Zlámalová.
Zato jiný příběh, osud zpravodajce CIA Roberta Baera, který operoval na Blízkém východě, Hollywood už zpracoval, a to ve filmu Syriana, kde hlavní roli ztvárnil George Nespresso Clooney. Robert Baer je v posledních letech znám především jako spisovatel a komentátor blízkovýchodního dění. Vladimír Ševela nás nečekaně překvapil, když se spojil s Baerovým nakladatelem, který nám exkluzivní interview zprostředkoval. Garantujeme, že Vladimírův rozhovor není žádná variace na legendární rozhovor s hercem Jackem Nicholsonem, který před dávnými lety publikovaly Lidové noviny. I když nikdo z nás Roberta Baera fyzicky neviděl, poslechli jsme si zvukový záznam telefonního rozhovoru, který s ním Vladimír vedl. Slavného zpravodajce probudil brzy ráno kdesi v Coloradu. I když s agenty si člověk nikdy nemůže být jistý. V každém případě, rozhovor je strhující.
Máme za to, že druhé vydání Týdeníku ECHO se povedlo, možná ještě o něco víc než to první. Určitě byste si neměli nechat ujít ani reflexi dvou silných ukrajinských filmů, které Ondřej Štindl viděl na festivalu v Karlových Varech, a esej Martina Weisse, který se zamýšlí nad soumrakem českých politických stran.