Feťáci za volantem loni zabili deset lidí. A bude hůř

znepokojivý trend

Feťáci za volantem loni zabili deset lidí. A bude hůř
Nebezpečnou látkou, kterou si čeští řidiči dávají a která je nebezpečnější než marihuana, jsou psychoaktivní léky. Foto: ČTK
1
Domov
Sdílet:

Před policisty v Havířově prchal ve středu muž pod vlivem pervitinu v ukradené dodávce. Po několikakilometrové honičce nacouval do policejního vozu a vzdal se. Na silnici se denně pohybují až tři procenta řidičů pod vlivem návykových látek a jeden z nich zabil na začátku května policistku, která mu chtěla v jízdě zabránit. Policie minulý rok odhalila přes dva a půl tisíce zdrogovaných za volantem. Za první měsíce tohoto roku je jich už dvanáct set. Nevyzpytatelné je za volantem i chování závislého těla bez přísunu drogy.

Řidičů, kteří si dají drogu a pak zasednou za volant, přibývá. Narkomani nebo i příležitostní uživatelé drog jsou podle toxikologa Jaroslava Zikmunda z Nemocnice Na Bulovce neodpovědní ke svému životu a stejně tak k životu ostatních. Proto nabuzení účinkem drogy sedají neohroženě za volant. „Budivé aminy především v pervitinu způsobují navenek agresivitu, ale uvnitř odpadá stres, člověk se cítí na vrcholu, ale přitom je velmi nebezpečný,“ vysvětlil pocity zdrogovaného řidiče. Minulý rok při dopravních kontrolách odhalili policisté 2738 řidičů pod vlivem návykové látek, což je dvakrát více než v roce 2010. Za první čtyři měsíce roku letošního jich bylo již 1200.

Když pak jedu autem, tak myslím na to, že 2-3 % řidičů jsou pod vlivem návykových látek.

„Je to čím dál tím horší. Vozí nám je sem třeba po jedenácté. Testy stojí přes deset tisíc, ale co si na nic vezmete. Takže to platíme my, daňoví poplatníci. Když pak jedu autem, tak myslím na to, že 2-3 % řidičů jsou pod vlivem návykových látek,“ upozornil Zikmund, který pracuje v oboru toxikologie téměř třicet let. Podle něj policie dělá proti těmto řidičům, co může, ale odebraný řidičský průkaz narkomany nezastaví, aby znovu sedli za volant.

Léky horší než marihuana

V minulém roce zabili zdrogovaní řidiči deset lidí a způsobili 213 dopravních nehod. V porovnání s alkoholem, který byl příčinou 4686 nehod, při kterých zemřelo 52 osob, je to sice poměrně nízké číslo. Jenže policejní kontroly odhalují stále více řidičů, kteří před jízdou drogu užili. Někteří dokonce narkotika a alkohol kombinují. Takoví řidiči loni připravili o život čtyři lidi při 31 dopravních nehodách.

Na to doplatila počátkem května svým životem také policistka, když chtěla kontrolovat zdrogovaného řidiče u Brandýsa nad Labem. Ani ne týden na to mohl stejně skončit i pražský městský strážník. Řidič, kterého chtěl zastavit se proti němu rozjel. Muž však stihl uskočit. Jen v tomto týdnu během pondělí narazili při běžných kontrolách policisté na další tři řidiče, kteří si před jízdou dali kokain, pervitin nebo extázi.

Právě pervitin je podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové po alkoholu a marihuaně nejčastější drogou, kterou řidiči před jízdou užijí. Primář kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy Petr Popov také uvedl, že další nebezpečnou látkou, kterou si čeští řidiči dávají a která je nebezpečnější než marihuana, jsou psychoaktivní léky.

Zikmund však upozornil, že každá návyková látka působí u různých uživatelů úplně jinak. „Jedno mají ale společné. Jsou nelegální a nelegální je i jejich výroba. Tudíž se dostává do oběhu nestandardní látka a nikdo netuší, co si kupuje a kolik té látky v ní je,“ upozornil toxikolog. Proto se na rozdíl od alkoholu nedá ani přesně určit, za jak dlouho narkotikum vyprchá z těla.

Smrtící střízlivost

Podle Zikmunda je ale nebezpečný i narkoman, který není pod vlivem toxické látky. Mnohdy je prý i nebezpečnější. „Pokud už v sobě drogu, která měla povzbudivé účinky, nemá, tak se může dostavit únava. To jsou ty tragické návraty z diskoték, kdy řídí ten nejméně zdrogovaný, a usne za volantem, protože hladina drogy byla už nízká,“ poukázal na další nebezpečí užívání drog Zikmund a dodal příběh ze své praxe. „Dlouhodobý uživatel marihuany byl natolik odpovědný, a protože řídil, tak před tím dlouho nekouřil. Při jízdě měl však právě z nedostatku látky takzvané záblesky, které způsobily změnu chování a následně nehodu.“ Jako další příklad může podle Zikmunda sloužit i obyčejná kocovina, která u mnohých lidí způsobuje horší stavy než opilost.

To jsou ty tragické návraty z diskoték, kdy řídí ten nejméně zdrogovaný, a usne za volantem, protože hladina drogy byla už nízká.

Vlasta Suchánková upozornila, že odhalování řidičů pod vlivem drog dlouhodobou prioritou policie, a tak jsou příslušníci pravidelně proškolováni, aby poznali již na první pohled řidiče, který užil návykovou látku. „Podezření získávají zejména z chování a jednání řidiče a fyzických příznaků,“ uvedla Suchánková. „Nejsou schopni normálně hovořit, mají třes nebo je jim naopak horko, a tak se potí, jsou bledí, mají zúžené nebo rozšířené zorničky,“ vysvětlil toxikolog, ale dodal, že mnohdy je tento vzhled způsoben zdravotním stavem. To však odhalí slinný test, kterým policisté své podezření potvrdí nebo vyvrátí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz