Zemanovy mítinky v praxi. Na dohled pódia mohou jen vyvolení
Ochranka v akci
Návštěvy Miloše Zemana v krajích, tak jak je prezident prezentuje, vypadají jako spontánní setkání s občany. Realita je však poněkud odlišná. Dění na náměstí střeží desítky členů ochranky i policie, prostor hlídají psovodi i odstřelovači, dotazy prezidentovi smí položit jen vybraní občané a ti „nepohodlní“ jsou drženi v dostatečné vzdálenosti.
Svou zkušenost serveru Echo24.cz přiblížil Karel Mach, který se vydal 5. října na Masarykovo náměstí v Uherském Brodě na setkání s Milošem Zemanem. A nesl při tom transparent „Stydím se za svého prezidenta“. Společně s ním se tam vypravil i jeho známý Pavel Vrága, který chování ochranky prezidenta zdokumentoval na fotografiích.
„Hned jak jsem na náměstí přišel, tak jsem se ocitl v obležení mužů v kabátech, kteří chtěli vědět, co mám na transparentu,“ řekl pro Echo24.cz Mach s tím, že nevěděl, zda jde o policisty v civilu, ochranku prezidenta nebo kriminalisty. Nikdo z nich se mu nelegitimoval.
Zároveň mu muži zachycení na fotografiích nedovolili jít dále k pódiu a ukázali mu podle jeho slov čáru, za kterou musí stát. „Zdůvodnili mi to tím, že jsem nejméně třikrát klopýtl, a proto nemohu jít dál, abych někomu neublížil,“ pokračuje dále Mach, kterému se nelíbí, že nemohl prezidentovi položit žádný dotaz. „Nebyl jsem připuštěn do prostoru k pódiu a ochranka mi řekla, že mimo prostor před pódiem mikrofon nepošlou,“ doplnil Karel Mach.
„Několikrát za mnou přišel muž z ochranky ve světlém kabátu, který mi zdůraznil, že pokud budu jakkoli narušovat průběh setkání, budu odveden. Musím říct, že mi to bylo velmi nepříjemné,“ vysvětluje výhružná slova prezidentovy ochranky Mach. Ke konci setkání chtěl také zahrát na klarinet ruskou hymnu, jež je podle něj píseň prezidentovi z nejbližších. Ochranka mu však klarinet několikrát vytrhla z ruky a snažila se ho umlčet.
Ochranka také bránila fotografovi Vrágovi, aby incident zaznamenal. „Lezli mi před objektiv, abych nemohl fotit. Bylo to od nich okaté a úmyslné. Bylo zřejmé, že nás tam nevidí vůbec rádi. Policisté v civilu dávali najevo, že si nesmíme nic dovolit a každý náš pohyb se snažili usměrňovat,“ popisuje pro Echo24.cz celou situaci fotograf Pavel Vrága a dodává, že celkem bylo na místě kolem 50 policistů a až 15 policejních aut, přičemž na náměstí se podle informací policie mohlo sejít nejvýše 200 občanů. Na náměstí také pomáhal tým pořadatelů tvořen lidmi z města.
Na adresu demonstranta Karla Macha se kriticky obořili i někteří místní občané. „Stydíme se za tebe. Kdo tě platí? Co jsi v životě dokázal?“ pokřikovali na Macha účastníci shromáždění. On sám však pro Echo24.cz řekl, že počítal s tím, že bude rušivým elementem.
Na zajištění bezpečnosti prezidenta během návštěv v krajích se společně podílí Krajská ředitelství Policie ČR a policisté z Útvaru pro ochranu prezidenta ČR. V tomto případě akci koordinovalo Krajské ředitelství policie Zlínského kraje, které na dotazy proč nemohl jít Karel Mach blíže a proč nemohl zahrát na klarinet, odpovědělo velmi vyhýbavě s tím, že policisté se řídili především zákonem o Policii ČR a zákonem o právu shromažďovacím a že přesné počty přítomných policistů sdělit nemohou.
„Úlohou policie není selektovat osoby, které budou pokládat prezidentovi dotazy. Od toho je tam moderátor, který rozděluje mikrofony mezi občany, kteří chtějí mít nějaký dotaz,“ napsala pro Echo24.cz tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Lenka Javorková.
Vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR Uherský Brod Martin Omelka, který se na zajištění bezpečnosti také podílel dokonce řekl, že v hraní na klarinet Machovi bráněno nebylo. „Nemyslím si, že mu někdo bránil v tom, aby hrál,“ řekl pro Echo24.cz Omelka. Po skončení setkání byl navíc Karel Mach místní policií legitimován a navíc mu bylo sděleno, že byl monitorován. Na otázku co to přesně znamená, proč si vybrali právě jeho, jak se seznamem monitorovaných policie nakládá a zda nějak porušil zákon, však Karel Mach doposud odpověď nedostal.
Na otázku deníku Echo24.cz blíže neodpověděla ani Městská policie v Uherském Brodě ani Obvodní oddělení Policie ČR Uherský Brod s tím, že operace byla korigována ochrannou službou prezidenta a Krajským ředitelstvím policie Zlín a oni nemohou podat další informace. „Setkání prezidenta republiky s občany v Uherském Brodě proběhlo bez narušení veřejného pořádku,“ napsala na tento dotaz krátce Javorková.
Správní žalobu však Karel Mach na rozdíl Davida Kopeckého, jehož policie ve Zlíně žádala o sundání transparentu s prezidentovým výrokem „Hitler je gentleman“, podávat nehodlá. „Informace se dostala k mnoha lidem, zájem je i na internetu. Je to pro mě zadostiučinění. Lidé, kteří mě hlídali jednali v mezích zákona, věděli, jak to mají hrát,“ řekl Mach s tím, že by se touto cestou nejspíše ničeho nedomohl.