Osud Kongresového centra je nyní v rukou ministra Babiše
Betonový kolos nad Prahou
Nejasnou budoucnost má před sebou Kongresové centrum Praha (KCP). Poté, co se před rokem povedlo vyřešit jeho miliardové dluhy, se o centrum začal zajímat ministr financí Andrej Babiš (ANO). Tomu se nelíbí, že má stát jako majoritní akcionář příliš svázané ruce. Usiluje proto o úpravu akcionářské dohody. Už v pondělí zasedne valná hromada KCP, kde mohou změny odstartovat. Zůstane centrum městu, prodá se, nebo se do něj nastěhují úředníci?
Pro Prahu to byl výhodný obchod. Koncem roku 2013 se s tehdejším ministrem financí Janem Fischerem dohodla, že stát zaplatí téměř dvoumiliardový dluh, který centrum nebylo schopné dlouhé roky splatit. Výměnou získá 55 procent společnosti a stane se jejím majoritním akcionářem. Jenže tehdejší vedení hlavního města si sepsalo dohodu tak výhodně, že má stát i přes většinové postavení jen velmi omezené rozhodovací pravomoci. A to se teď nelíbí ministrovi financí.
„Ministerstvo financí drží ve společnosti akciový podíl 55 procent a pochopitelně chceme, aby naše postavení odpovídalo postavení majoritního akcionáře. Řešením je úprava akcionářské dohody, jednání s vedením města na toto téma probíhají,“ řekl deníku ECHO24.cz Petr Blažek, šéf odboru Strategické společnosti a investiční pobídky.
Podle něj ale nejde o aktuální téma, protože jakékoliv změny akcionářské dohody musí schvalovat pražské zastupitelstvo. Na valnou hromadu 23. února jde tak ministerstvo pouze s tím, že chce dokončit obměnu v dozorčí radě společnosti.
Stačí změna stanov
Panují ale obavy, že změny mohou přijít i jinak než přes úpravu akcionářské dohody.
„Například kdyby změnili stanovy, tak se s akcionářskou smlouvou nemusí nijak hýbat. Protože to, co si město vydobylo, dokážou zcela rozbít,“ vysvětluje šéf představenstva KCP a bývalý pražský radní Václav Novotný (TOP 09), který stál za dohodou s Fischerem.
Novotný si logicky původní dohodu pochvaluje. Město podle něj díky ní má i přes minoritní postavení minimálně stejnou pozici jako stát. „Město dělá vesměs blbé smlouvy. My jsme ale, zejména díky intelektu Zdeňka Tůmy, vytvořili smlouvu, která je pro město velmi dobrá. Obávám se ale, že za současného rozložení sil je loajalita Adriany Krnáčové vyšší k Andreji Babišovi než k městu samotnému. A že ta silná pozice města Praze proteče mezi prsty, ani nebude nikdo vědět jak,“ dodává.
MF: „Lepší využití potenciálu Kongresového centra je ze strany majoritního vlastníka logický požadavek. Stát uhradil dluhy Kongresového centra a do společnosti kapitálově vstoupil. Máme společnost, do které jsme investovali 2 miliardy korun a ta společnost je v červených číslech, v lepším případě někde na nule.“
Město totiž na valné hromadě bude zastupovat právě pražská primátorka Adriana Krnáčová z Babišova hnutí. Ta si už při dohadování koaliční smlouvy s ČSSD a Trojkoalicí vymínila, že na KCP speciálně dohlídne. Jinak by spadalo do gesce radního pro kulturu Jana Wolfa z Trojkoalice.
Krnáčová: Akcionářská smlouva ani stanovy se měnit nebudou
Kromě změn v dozorčí radě společnosti může přijít nejen změna stanov, ale i klíčového představenstva KCP. Záležet bude pouze na tom, na čem se shodnou akcionáři. Tedy stát a město. Nicméně necelý týden před valnou hromadou Krnáčová velké změny odmítá.
„Na KCP jdeme příští pondělí za účelem dovolení členů dozorčí rady, akcionářská smlouva ani stanovy se měnit nebudou. To, jakým způsobem se v budoucnu naloží s KCP, bude předmětem další diskuse, do které chceme zahrnout odborníky, především z institutu plánování a rozvoje, ekonomy a samozřejmě zástupce města a ministerstva financí,“ napsala serveru ECHO24.cz.
Iniciativa nicméně nebude v rukou města, ale státu, který nechce s posílením svého vlivu a změnami ve fungování společnosti dlouho otálet. Koneckonců už před několika měsíci Babiš deníku E15 řekl, že je třeba vymyslet, co s centrem dál. Jestli ho dostavět, sestěhovat tam úředníky, nebo ho prodat.
„Celý koncept rekonstrukce je hotový. Zveme oba akcionáře, aby se na něj přišli podívat. Ale zatím neměli čas,“ tvrdí Novotný.
Případný prodej KCP by akcionářům vynesl velké peníze. Jeho součástí je totiž například hotel Holiday Inn a především lukrativní přilehlé pozemky.
„Lepší využití potenciálu Kongresového centra je ze strany majoritního vlastníka logický požadavek. Stát uhradil dluhy Kongresového centra a do společnosti kapitálově vstoupil. Máme společnost, do které jsme investovali 2 miliardy korun a ta společnost je v červených číslech, v lepším případě někde na nule. Určitě budeme tlačit na větší efektivnost v hospodaření společnosti, chceme vidět jasnou strategii jejího dalšího rozvoje, vnímáme přitom nevyužitý potenciál,“ avizuje před valnou hromadou Blažek.
V praxi to podle něj bude například znamenat, že uvažovaná rekonstrukce KCP bude možná pouze pokud management před vlastníkem obhájí strategii společnosti a návratnost investice. Na rekonstrukci je přitom na účtu centra připraveno 800 milionů, které tam Praha odeslala v rámci dohody o splacení dluhu státem. „Celý koncept rekonstrukce je hotový. Zveme oba akcionáře, aby se na něj přišli podívat. Ale zatím neměli čas,“ tvrdí Novotný.
Podle Petra Blažka z ministerstva financí je nejméně pravděpodobnou variantou samotný prodej kongresového centra. Ministerstvo by ideálně chtělo rozvíjet potenciál centra v oblasti kongresové turistiky a zároveň by připravovalo větší realitní projekt. „Bavíme se o lokalitě s výbornou dopravní možností a možností další výstavby, takže úvaha o nějakém projektu realitní konsolidace je naprosto logická,“ uzavírá.