Další vlna odposlechů
Koncem minulého týdne zachvátila naše papírová média další masivní tsunami policejních odposlechů z případu Nagyová. V pátek zalila Babišovu Mladou frontu Dnes, která po nástupu paní Slonkové představuje území pro živelní pohromy tohoto druhu příhodné podobně jako Marshallovy ostrovy. Hned na druhý den se ovšem přelila do Práva, tedy z Babišova hájemství do hájemství ČSSD, což je jakési novum.
Pokud jde o to, odkud a jak se tsunami přivalila, jsme odkázáni na informace z obou listů. V MfD píší, že „Vrchní státní zastupitelství (v Olomouci, bd) … včera rozeslalo obviněným dokument, který obsahuje i detailní popis kauzy, jejích větví a aktérů“. Na jiném místě mluví o „policejních odposleších, které se podařilo získat MF Dnes“ a najdeme tu i velmi zřetelný náznak, že by mohlo jít „o zlom v kauze kolem Nagyové“, a konkrétně v části týkající se poslaneckých trafik, kde je obviněn i expremiér Nečas. V Právu se odvolávají na „výroky z odposlechů“, které „citoval žalobce Bajger z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ve svém usnesení z 6. května, v němž rozhodl o vyloučení jedné z větví kauzy Nagyové k samostatnému řízení.“
Pokud jde o obsah odposlechové vlny, uvádím několik příkladů: obsahuje (jak v MfD, tak v Právu) rozmluvu Ivo Rittiga s právníky Jindrou a Michalem, kde mj. padlo: „To má souviset s prachama, teď se blíží účtování… (Nagyová) říká … máme dodat telefon pro Nečase …, máme teďka nosit prachy, loajálně je podporovat, a ještě u toho nebýt vidět a nechodit tam…“ Roman Janoušek měl zase prohlásit: „Ivo platil tu Janu, každý to věděl…“ V jiném odposlechu (není řečeno, kdo byli účastníci) bylo řečeno: „Roznášely se kartičky různým ředitelům s tím, ze kterého butiku mají vzít věci. A Poul to odnáší. Ona (tj. Nagyová, bd) mu řekla: Dojdi za nějakou osobou, ať mi koupí kabelku za 100 litrů.“ A v Právu citují Ivo Rittiga: „Jediná záchrana bude asi ten Grygoš (Grygárek, bd), aby tam všechno zařídil…“
Především by mne jako právního laika zajímalo, zda oba listy citují z nějakých právních dokumentů přístupných veřejnosti. Pokud noviny dávají k dispozici neveřejné, interní materiály, určené zatím jen SZ, obviněným a jejich obhájcům, zasvěcují veřejnost jaksi on-line do vyšetřování v okamžiku, kdy všechno, s čím přicházejí „orgány činné v trestním řízení“ musí být ještě dopracováno a doloženo aspoň do té míry, aby věc mohla být předložena soudu. Přitom to, co si v novinách vybrali k citování, jsou výroky jedněch účastníků kauzy před druhými účastníky o těch třetích. Jejich důvěryhodnost je nevelká už jen proto, že se pohybují v rovině drbů. Velkou roli tu hraje tzv. notorieta: „Každý to věděl.“ Každý už předem ví, co jsou obvinění zač a co se od nich dá čekat. Veřejnost se dozvídá, co chtěla vědět, a může se vahou veřejného mínění zapojit do hry. Mediální svatoušci a někdejší bojovníci proti vulgarizaci otvírají stavidla mediálnímu lynči.
O tom, jak se vlastně všechno dostalo na veřejnost, se dá jen spekulovat. Hovořilo se o tom, že materiály unikají od obviněných a jejich obhájců. To je opravdu podivné vysvětlení, vždyť obviněné poškozují. Nelze zároveň odhlédnout od toho, že „orgány činné v trestním řízení“ jsou ve složité situaci. Výsledkem spektakulární policejní akce, rozjeté loni červnu, byl mj. pád vlády, rozpuštění Poslanecké sněmovny, předčasné volby, překreslení politické scény v ČR a všeobecně to, co označujeme opisem „nové pořádky“. Kdyby mělo zůstat jen při tom, vznikne neudržitelná situace – všem těmto politickým změnám je třeba vystavit legitimaci v podobě uzavřené trestně právní kauzy. Změny byly veliké, a veliká musí být tedy i legitimace.
Legitimaci potřebují však i „nové pořádky“ samy, jejich političtí tvůrci a protagonisté. Čím déle budou nové pořádky trvat a čím větší potíže budou s jejich prosazováním (a potíže jsou vždycky, potíže patří k politice), o to nezbytnější bude připomínat temné období politické korupce, které jim předcházelo, a mít po ruce mj. platné rozsudky v trestněprávních kauzách.
Ve hře je tedy spousta politických zájmů. Pokud jsou zavedená česká média už dokonale normalizovaná (na což to nyní, po pádu Reflexu, vypadá) a budou těmto zájmům sloužit jako PR agentura, navíc ještě před tím, než dojde k soudnímu rozhodování, které má být objektivní, nezaujaté a spravedlivé, máme se opravdu na co těšit.