‚Chceme zůstat Maďary.‘ Orbán varuje před dalším přívalem migrantů
'Nechceme měnit charakter země'
Příval migrantů směřujících do Evropy takzvanou balkánskou cestou by na podzim mohl dosáhnout loňské úrovně. Po jednání se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem v Bělehradě to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Zároveň varoval Evropskou komisi před konflikty, k nimž podle něj může dojít, bude-li komise bránit Maďarsku v ochraně svých hranic.
Předseda maďarské vlády v této souvislosti poukázal na velký význam, který pro něj má plánované říjnové referendum o závazných kvótách, jimiž chce EK přerozdělit migranty mezi členské země Evropské unie. Maďarsko podobně jako některé další státy EU, včetně Česka, povinné kvóty důrazně odmítá.
Kolem osmi milionů Maďarů bude moci ve všelidovém hlasování odpovědět na otázku: „Chcete, aby Evropská unie nařídila povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“ Pokud většina odpoví záporně, posílí to Orbánovu pozici v případných právních sporech s Bruselem.
Představitelé jeho vlády se v srpnu nechali slyšet, že v případě odmítnutí kvót v referendu maďarský parlament schválí zákon, který zabrání unii nutit Maďarsko k přijetí nechtěných migrantů.
„V okamžiku, kdy (loni) nebylo možné dostat se do Evropy přes moře, zvýšil se proud migrantů jdoucích balkánskou cestou. A my nemáme důvod nevěřit tomu, že se to stane i letos,“ řekl Orbán na tiskové konferenci po jednání s Vučičem.
„Nechceme měnit charakter své země. Chceme zůstat Maďary, udržet si svou víru a etnické složení. Tento postoj není v těchto dnech v Evropě populární, alespoň ne mezi politiky,“ uvedl rovněž premiér.
Maďarsko nabídlo Srbsku pomoc při ostraze hranic před přívalem migrantů. Obě země se již dohodly, že dosavadní asistenci maďarských policistů na makedonských hranicích rozšíří i na hranice s Bulharskem. Vučić tuto podporu vítá. „Každá pomoc, ať už jde o technické vybavení nebo lidskou sílu, je vítána,“ řekl dnes.