Na hřbitov s kolem nebo na piknik. Olšany se chtějí 'oživit'

Na hřbitov jako do parku

Na hřbitov s kolem nebo na piknik. Olšany se chtějí 'oživit'NOVÉ
Ilustrační foto, pražské Olšanské hřbitovy Foto: Foto: en.wikipedia.org
4
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Pražské Olšanské hřbitovy chtějí skoncovat s představou liduprázdného prostoru. Plánují kavárnu, pikniky i lavičky, kde by si návštěvníci mohli sednout a v klidu listovat knihou. Pro pražské hřbitovy už se dokonce připravuje speciální příručka. Možností je spousta. Ve světě nejsou výjimkou ani koncerty, svatby nebo cvičení jógy mezi hroby.

Debatu o otevírání Olšanských hřbitovů veřejnosti začal už v květnu ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. Ten tehdy v rozhovoru pro ČTK řekl, že by na největší hřbitov v Česku rád nalákal turisty i více Pražanů. Plánoval proto pikniky i řadu dalších akcí. Před branami hřbitova by například rád viděl kavárnu, kde by se prodávala černá káva a rakvičky se šlehačkou.

Červeného plány teď začínají dostávat konkrétnější obrysy. Mluvilo se o nich koncem listopadu při debatě, která se věnovala Olšanským hřbitovům jako veřejnému prostoru a hledala cesty, jak je více otevřít lidem.

Kavárna do dvou let

Podle Červeného jsou prostory hřbitova nevyužívané a mimo důležité svátky příliš návštěvníků nelákají. „Některé hřbitovy navíc mají části, kde je už velmi malé množství aktivních hrobů. Tam nechodí téměř nikdo, jde vlastně o jaké si hřbitovní brownfieldy, kam se mohou stahovat zloději a narkomani. To je i případ Olšan. Tato místa chceme oživit, zatraktivnit pro návštěvníky,“ říká Červený.

Podle něj se už teď asi v pěti pražských hřbitovech pořádají komentované prohlídky, současně se pracuje na aplikaci pro mobily a tablety, která umožní prohlídky bez průvodce. Na Olšanských hřbitovech nejsou výjimkou ani koncerty v obřadních síních a kaplích, nedávno tu proběhla vernisáž, funguje tu adopce hrobů známých osobností.

Do budoucna by mohlo přibýt třeba čtení z knih autorů, kteří jsou na Olšanech pochováni. A počítá se i s výše zmiňovanou kavárnou.

„Tady už jsme v přípravné fázi. Jedná se o budovu bývalých veřejných toalet, která už je dlouho zavřená. Rádi bychom tam zřídili kavárničku, infostánek a takový multifunkční prostor. Teď to začínáme obíhat, myslím, že v roce 2016 by kavárna mohla začít fungovat,“ dodává Červený.

Více laviček i možnost projít s kolem

Debatu nad otvíráním hřbitovů veřejnosti vítá i Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Jeho tým už pracuje na tom, aby do nového Manuálu veřejných prostranství včlenil kapitolu, která se bude věnovat speciálně hřbitovům.

„Zjišťujeme v debatách názory lidí, co vítají a co už jim naopak připadá moc. Nechceme samozřejmě na hřbitovech žádné sporty nebo koncerty, jako je tomu v zahraničí. Jde o drobnosti. Na Olšanských hřbitovech by se třeba měly objevit lavičky jako v parku, aby bylo kde si přečíst knihu. Rádi bychom také dosáhli toho, aby se na hřbitovech smělo vést kolo a lidé si tak mohli krátit cestu, místo aby hřbitov objížděli. To teď není možné,“ vysvětluje Marek Vácha z institutu.

Debata, které se účastnila i řada Pražanů, podle něj dopadla remízou. Zejména starší lidé jsou k případným změnám rezervovanější, nebo se jich dokonce obávají. Naopak mladým se možnost prohlídek a dalšího kulturního vyžití líbí.

Ve světě na hřbitovech běhají i cvičí jógu

Svět je ve využití hřbitovů podstatně dál než Česká republika. Není výjimkou, že slouží divadlu, koncertům, svatbám nebo sportovním akcím. Lidé je často využívají jako parky. V berlínském Kreuzbergu je na hřbitově kavárna, která kromě smutečních hostů slouží i turistům.

„Lidé si tam zvykli trávit daleko více času, na hřbitov běžně vyrazí na koncert nebo třeba na jógu,“ přibližuje Blanka Dobešová z občanského sdružení Ke kořenům.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz