Babiš ustoupil hazardní lobby. Vykostil původní návrh
Omezení hazardu nebude
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ustoupil tlaku hazardní lobby a z připravovaného loterijního zákona vypustil všechna opatření, která měla chránit hráče, snižovat riziko vzniku závislosti a omezovat počet heren. Ve své analýze to uvádí neziskové organizace. Podle nich Babiš původní návrh svého zákona zcela vykostil a vláda by ho měla odmítnout. Pokud tak neučiní, hráči budou moci přijít o mnohem více peněz, než se původně zamýšlelo.
Ministr financí svůj původní návrh dramaticky změkčil přesto, že boj proti hazardu opakovaně zmiňoval jako jedno z ústředních hesel své předvolební kampaně, ale i jako zásadní prioritu ministerstva financí.
„Zákon po posledních úpravách zadaných ministrem Babišem pozbyl veškerých opatření, která sloužila na ochranu hráčů, snižovala riziko vzniku závislosti a omezovala počet heren, automatů a možné prohry. V současné době je zákon zbytečný, nepřijatelný a nepochopitelný,“ stojí ve společném prohlášení Transparency International a sdružení Občané proti hazardu, tedy organizací, které se omezením hazardu dlouhodobě zabývají.
„Úplným vykostěním původně dobrého návrhu zákona tím popřel vše, co dosud v oblasti nové legislativy hazardu hlásal,“ dodávají organizace.
Podle nich je nový zákon zcela vyprázdněný a vláda by ho proto měla odmítnout a požadovat návrat k původnímu návrhu. Jinak přijmou odpovědnost za Babišovy ústupky i koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL.
Obě organizace jsou přesvědčené, že v novém návrhu úplně chybí všechny plánované brzdy vzniku a rozvoje závislosti. „Jedná se zejména o skokové navýšení sázek na dvacetinásobek, snížení intervalu mezi jednotlivými hrami z pěti sekund na pouhé dvě, odstranění povinné pauzy 15 minut po každé hodině hry, zrušení povinné zavírací doby heren mezi třetí a desátou hodinou a mnohá další opatření,“ vypočítává šéf sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda.
‚Je otázka, proč Babiš ustupuje‘
Podlehnutí hazardní lobby podle organizací dokládá třeba i to, že ze zákona vypadla povinnost informovat hráče během hry o jeho celkově prohře. Pokud by byl zákon přijat v nové verzi, nesplní údajně žádný ze svých hlavních cílů: nezvýší výběr daní ani nepřinese účinnou regulaci hazardu.
„Je legrační to vysvětlovat taktikou, aby se nemusely dělat ústupky hazardní lobby. Přesně tohle totiž ministr Babiš dělá, hazardní lobby ustupuje prakticky ve všem podstatném a je otázka proč,“ říká Ondráčka.
Babiš se brání tím, že jde naopak o promyšlenou taktiku. Jak řekl serveru Aktuálně.cz, šlo mu prý o to nejdříve sepsat velmi tvrdý zákon, aby měl později dostatečný vyjednávací prostor, až se do legislativního procesu vloží silná hazardní lobby.
„Je legrační to vysvětlovat taktikou, aby se nemusely dělat ústupky hazardní lobby. Přesně tohle totiž ministr Babiš dělá, hazardní lobby ustupuje prakticky ve všem podstatném a je otázka proč,“ ptá se šéf Transparency International David Ondráčka.
Velmi problematické jsou podle organizací také chystané daňové změny v novele poslance hnutí ANO Jana Volného, které mají jít přímo na ruku tvrdého hazardu. Namísto masivního zdanění automatů totiž sjednocují daňovou sazbu automatům, kursovým sázkám i číselným loteriím.