Slováci se chystají do kosmu. Jejich družici vynese do vesmíru Indie

Slovensko a vesmír

Slováci se chystají do kosmu. Jejich družici vynese do vesmíru IndieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Do vesmíru by letos na začátku června měla letět první slovenská družice. Oznámil to místopředseda Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (SOSA) Jakub Kapuš. Na oběžnou dráhu satelit dopraví Indie, původně tak ale měla učinit americká firma loni v květnu. Ve stejné raketě poletí i česká družice.

Družice skCUBE je plodem více než čtyřleté spolupráce SOSA se slovenskými univerzitami a firmami, řekl Kapuš, který je vedoucím projektu skCUBE. Satelit byl celý vyvinut i vyroben na Slovensku a pouze ze slovenských zdrojů, napsal server listu Sme.

Ve vesmíru má družice zaznamenávat magnetické vlny, provádět měření a pořizovat fotografie. Satelit je proto vybaven počítačem, kamerou, senzory a komunikačním systémem. V kosmu vydrží dva až čtyři roky a poté shoří v atmosféře.

Družici obíhající ve výšce kolem 500 kilometrů nad zemským povrchem hodlají vědci nepřetržitě sledovat. SOSA již s podporou ministerstva školství vytvořila síť pozemních radiostanic, které budou signály skCUBE přijímat.

Družice byla na začátku jen studentským projektem nadšenců a dobrovolníků, připomněla předsedkyně SOSA Michaela Musilová. Nyní již hotový satelit má tvar krychle o rozměrech 10 x 10 x 10 centimetrů a váží jeden kilogram.

Původně měla družici na oběžnou dráhu loni v květnu vynést z letecké základny v Kalifornii soukromá americká společnost SpaceX. Kvůli problémům s její raketou Falcon 9 se ale start několikrát odložil. SOSA se proto nakonec rozhodla využít nabídky indické vesmírné agentury ISRO.

Česká družice s rentgenovým dalekohledem

Česká družice je nanosatelit typu CubeSat o velikosti 20x10 cm s výklopnými panely. Na projektu se podílí Výzkumný a zkušební letecký ústav, který na svých stránkách uvedl, že primárním cílem projektu VZLUSAT-1 je vývoj, výroba, kvalifikace a experimentální ověření výrobků a technologií na oběžné dráze Země.

Testovací nanosatelit má zpracovat telemetrické informace a data, která ve vesmíru změří. Družice na sobě ponese rentgenový dalekohled určený ke sledování Slunce ve středně tvrdé rentgenové oblasti. V budoucnu by se tento systém mohl použít na širokoúhlé rtg monitorování Slunce v reálném čase.

Čtěte také: Průlom. Použitá raketa miliardáře Muska znovu vzlétla do vesmíru

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz