Mexiko zaplavují tisíce uprchlíků z Kuby. Chtějí do USA
KUBA A USA
Do Mexika jenom v říjnu dorazilo 1500 Kubánců, kteří směřují do USA. O této nečekané vlně uprchlíků bude kromě jiného jednat kubánský prezident Raúl Castro na své první návštěvě Mexika, kterou zahajuje ve čtvrtek.
Podle ředitele mexické imigrační služby Maria Madraza úřady příliv Kubánců zaskočil. Kubánci prý začali přicházet ve zvýšeném počtu už v květnu z obav, že usmiřování Kuby s USA. Obě země si navzájem otevřely ambasády v létě. Castro dnes dorazí do jihomexické Méridy. Za svého třídenního pobytu v Mexiku bude jednat se svým mexickým protějškem Enriquem Peñaem Nietem.
Do pohraničního mexického státu Chiapas každý týden ze sousední Guatemaly dorazí dav Kubánců, mezi nimiž jsou celé rodiny s dětmi i staří lidé. Podle amerických zdrojů přijelo do USA od ledna do září přes 27 000 Kubánců, což je o 78 procent více ve srovnání s loňskem za totéž období. Až 66 procent z nich přišlo přechodem Laredo na hranici mezi Mexikem a americkým státem Texas.
Kubánci považují za úspěch už to, že se dostanou do Mexika. Většina z nich totiž svou pouť zahajuje v Ekvádoru, což je jediná latinskoamerická země, do níž se mohou dostat bez víz a která má letecké spojení s Kubou. Běžná trasa pak vede přes Kolumbii, odkud se běženci lodí dostávají do Panamy a autobusy pak projedou Kostariku, Nikaraguu, Honduras a Guatemalu.
Přesně takto od 6. října cestoval s 11 kubánskými přáteli havanský veterinář Yordan Acosta. „Měli jsme na cestě mnoho problémů. Policisté jsou zkorumpovaní, chtějí hodně peněz a okrádají lidi,“ řekl agentuře AFP. Za celou cestu zaplatil 2000 dolarů (50 000 korun), ale Acosta to považuje za maličkost, protože hlavní je dostat se do USA a pomoci manželce, která zůstala se dvěma jejich dětmi na Kubě.
USA stále praktikují pravidlo, podle nějž na ostrov vracejí Kubánce zachycené při pokusu dostat se do USA na moři, ale přijímají ty, kteří se dostanou na pevninu. Mnoho Kubánců stále míří na lodích na blízkou Floridu, avšak Acosta a jemu podobní dávají přednost jistotě pevniny. „Zem je pro lidi, moře pro ryby. Když se loď převrátí, nedá se to řešit, i když nebezpečná je i pozemní cesta,“ řekl.