Zakažte nekuřákům vstup do kuřáckých hospod

Zakažte nekuřákům vstup do kuřáckých hospod 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Proti zákazu kouření nejde nic namítat, ani proti jeho přísné verzi, kterou doporučila vláda. Stížnosti kuřáků, že se jim omezuje svoboda volby, se dají snadno odmítnout. Jistě je možné říci nekuřákům, ať prostě do kuřáckých hospod nechodí. Ovšem i kuřácké hospody mají personál a pasivní kouření škodí zdraví v každém případě. Tedy je možné kuřákům doporučit, ať vyhledají vyhrazené lokály v Sasku, Rakousku nebo na Slovensku, kde ještě otázku pasivního kouření nepostavili tak jednoznačně. Až ji postaví, skončí s kouřením v restauracích zřejmě i v těchto zemích.

Sobotkova vláda to s přísností proti kuřákům nepřehnala, jen není jisté, jestli není ještě příliš mírná. Je pravda, že návrh zákona umožňuje obcím protikuřáckou legislativu ještě zpřísnit a například zakázat kouření na dohled od školy. I takové předpisy v Evropě, třeba ve Španělsku existují.

Tady se ale logika protikuřáckého tažení najednou ztrácí. Kdo se přijde podívat před osmou hodinou ráno před nějakou základní školu, potká málo kuřáků, zato však uvidí spoustu automobilů, kterými rodiče přivážejí své ratolesti. Dnes už platí skoro jako samozřejmost, že není možné nechat dítě bez dozoru dojít až ke škole. Je tedy jasné, že za většinu škodlivých látek, které musí děti při příchodu do školy dýchat, nenesou odpovědnost lidé závislí na tabáku, ale automobily

Když se práší do mozku

Nejen vláda ale vůbec tuzemská veřejná debata tento problém ještě nezaznamenala. Lidé už vědí, že kouř z cigaret škodí i těm, kdo jsou jenom v jedné místnosti s kuřákem, nemluví se však o tom, že také kouř z výfuků obsahuje látky, které mohou škodit, konkrétně sloučeniny dusíku, kysličník uhličitý a polétavý prach. Výfukovým plynům jsou vystaveny vzhledem k malé výšce zvláště děti.

Představě, že po zavedení katalyzátorů výfukové plyny neškodí, učinila přítrž odborná studie z barcelonského institutu CREAL. Experti provedli podle deníku Der Standard celoroční výzkum, při kterém zkoumali kognitivní schopnosti dětí spolu s kvalitou ovzduší ve školách i v jejich okolí. Zjistili, že pobyt v prostředí s nečistým vzduchem schopnost dětí myslet zhoršuje, že se jeho vliv časem prohlubuje a že má trvalé následky. Za rok se výkon dětí ve škole s nejhorším vzduchem v Barceloně zhoršil proti dětem z nejčistší školy o třináct procent. Podle vědců existuje řada mechanismů, jak mohou zplodiny automobilů zasáhnout lidské tělo. Nečistoty se například dostanou do krve přes plíce. Ultrajemné prachové částice způsobují v mozku zánětlivé reakce a poškozují mozkové buňky. Stejně negativní vliv na centrální nervový systém má i vyšší koncentrace škodlivin v celém těle.

Přinejmenším v Barceloně zhoršují vzduch hlavně auta, v první řadě s dieselovým motorem. Nejvíc trpí děti ve školách u hlavních městských tříd, kde se školní budovy často staví, protože tak se dá ušetřit na pozemcích. Není důvod si myslet, že se Česka problém netýká.

Barcelonští vědci vyzývají veřejnou správu, ať najde cestu, jak zplodiny z výfuků snížit. To jde logicky jen tím, že značně omezí automobilový provoz. Kdyby se regulacemi nadšená vláda zaměřila na automobilismus a postupovala stejně důsledně jako v případě kuřáků, mohla by v zájmu zdraví tuzemského dorostu například povolit pouze jedno auto v každé rodině, které by si navíc partneři mohli pořídit teprve s narozením prvního dítěte.

Víc prostoru pro auta

Nad protikuřáckým zákonem proto vzniká celá řada otázek. Proč se s kouřením bojuje a zároveň se ignoruje negativní dopad automobilismu na zdraví občanů? Je to tím, že se automobilismus stal tak pevnou součástí života, že se při řízení na rozdíl od kouření nechce dát omezovat většina občanů? Anebo tím, že mladoboleslavská Škoda je pro národní hospodářství přece jen důležitější než kutnohorská továrna Philip Morris?

Vláda chystá nový zákon o silničním provozu, který nastaví nová pravidla. Mají svou logiku, je však pravým opakem logiky protikuřáckého zákona. Neomezuje automobilismus, naopak se snaží řidičům rozšířit prostor a to jde nejlépe tím, že omezí nekontrolovaný pohyb chodců. Vláda jim chce nařídit, aby při chůzi mimo chodníky nosili bezpečnostní reflexní vesty, v horším případě jiné oblečení s reflexními prvky. To je něco podobného, jako zakázat nekuřákům vstup do kuřáckých hospod, kde by mohli svými připomínkami kazit kuřákům požitek z neřesti, a propustit z hospod veškerý personál, který by za večer nevykouřil aspoň tři cigarety. I tímto způsobem by šlo problém s pasivním kouřením vyřešit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz