Kdo a proč měl podplatit hejtmana Půtu

KORUPCE NEBO PŘEHMAT POLICIE?

Kdo a proč měl podplatit hejtmana PůtuNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) si měl vzít peníze od firmy propagující geotermální energii. Společnost Geotermální energie pro občany chtěla v Liberci v areálu kostela svaté Máří Magdalény zřídit své infocentrum. Předseda správní rady Petr Jirkův potvrdil deníku ECHO24.cz, že ho policie obvinila z podplácení, hejtman pak čelí obvinění z přijetí úplatku. Oba vinu odmítají a za hejtmanem stojí i místní politici.

„Obvinění bylo sděleno osmi lidem, jsem mezi nimi,“ uvedl Jirkův. Na dotaz, jestli jde v jeho případě o obvinění z podplácení, prohlásil: „Ano. Snaží se to tak vykonstruovat.“ Půta se kvůli obvinění z údajného příjetí úplatku v řádu statisíců korun vzdal postu šéfa Starostů a nezávislých. Vrátit se chce až ve chvíli, kdy se mu podaří očistit se.

Půtovi hrozí trest ve výši pěti až 12 let. MF Dnes to řekl liberecký státní zástupce Petr Hořín, podle kterého mají policisté důvod se domnívat, že hejtman převzal minimálně část úplatku. Další člověk byl v kauze obviněný v úterý pro pomoc z přijetí úplatku. Jeho jméno ale policisté nezveřejnili s tím, že nejde o veřejně známou osobu.

Čtěte také: Policie obvinila hejtmana Půtu z přijetí úplatku. Končí v čele Starostů

Firma Geotermální energie pro občany (GEPO) plánovala zrekonstruovat kapucínský kostel svaté Máří Magdalény v liberecké Jungmannově ulici. A zároveň v jeho areálu chtěla zřídil informační středisko, kde by se lidé pět dní v týdnu dozvěděli o výhodách geotermální energie. Projekt celkem za 65 milionů korun měl být financovaný z evropských peněz a stavět ho měl Metrostav.

Pomocná ruka od hejtmana

Půta, který je hejtmanem od podzimu 2012, projekt schválený předchozím vedením kraje nejdřív zařadil na rizikový seznam a chtěl ho mít pod větší kontrolou. Pak mu ale přeci jen nabídl pomocnou ruku. Firma by tak mohla část peněz dostat ještě před dokončením stavby, i když na ně měla původně čekat až do finalizace projektu.

„V době, kdy se žádalo o tuto změnu, bylo fyzicky hotovo již řádově 80 procent prací,“ zmínil Jirkův. Podle něj byla jeho společnost diskriminována oproti jiným příjemcům evropských peněz. „To, k čemu došlo na výboru regionální rady na jaře loňského roku, uvedlo jenom do normálu nerovné podmínky,“ prohlásil.

„My jsme se zasadili o to, že se bude vyplácet až po skončení prací. Poté, co se ale udělala významná většina, jsme si řekli, že aby celý projekt skončil zdárně, zkontrolujeme již udělané a výbor pak rozhodne, jestli něco neproplatí ještě před skončením prací. Rozhodně by ale šlo o méně než o polovinu,“ uvedl pro deník ECHO24.cz Půta. „Výbor regionální rady má změnu podmínek v pravomoci. Ale všechny naše kroky byly podle pravidel, konzultovali jsme je s právníky i Evropskou unií,“ dodal.

„Těch obvinění směrem k politikům je v poslední době už příliš a ukazují, jak rychle a snadno můžete zničit člověka.“

„Výbor rozhodl o tom, že si nositel projektu může podat žádost o platbu. Když si někdo žádost o platbu podá, projde kontrolou. Pokud je všechno v pořádku, je vyplacena. Pokud to v pořádku není, není vyplacena,“ konstatovala krajská radní Ivana Hujerová, která má evropské projekty ve své gesci. „Co policie podle mého názoru nesprávně interpretuje, to je schválené rozhodnutí výboru regionální rady o tom, že se změní způsob financování projektu,“ připojila.

Zastavený projekt a vypovězená smlouva

Nyní se na stavbě neděje už nic. „Fyzicky je stavba zakonzervována. Úřad regionální rady hledal a našel zástupné problémy, kvůli kterým dělá nadále obstrukce. Potáhne se to několik let, než se to vrátí do normálu,“ míní Jirkův. „Projekt je pozastaven, smlouva je vypovězena. Není možné, aby tento projekt dostal byť jen jediné euro z evropských fondů,“ dodala Hujerová.

Martin Půta oznámil radním své obvinění na úterní radě, když si na policii vyslechl obvinění. „Je to můj hejtman, já se za něj stavím naprosto bez jakýchkoli pochybností,“ zmínila Hujerová. Proti hejtmanovi například s návrhem na jeho odvolání se nepostavil ani nikdo z dalších členů rady. Klidná je zatím také krajská opozice.

„Budu vždy ctít presumpci neviny. Těch obvinění směrem k politikům je v poslední době už příliš a ukazují, jak rychle a snadno můžete zničit člověka. I když jsme opozicí, myslím, že bychom za hejtmanem měli v tomto stát. A když už je tu obvinění, doufám, že to ze strany policie není výstřel do tmy, ale že má pádné argumenty,“ řekla šéfka krajských zastupitelů za ČSSD Lenka Kadlecová.

Půta je teprve druhým hejtmanem v historii ČR, kterého během jeho úřadování obvinila policie. Prvním byl tehdejší šéf středočeského kraje David Rath.

Podle ní ale zároveň není vyloučené, že na zastupitelstvu, které se má uskutečnit příští týden v úterý, někdo vyzve Martina Půtu k rezignaci na hejtmanský post. „Zastupitelský klub jsme ještě neměli, ale ta možnost tu je. Pan hejtman to také požadoval po volbách po našich obviněných zastupitelích,“ prohlásila.

Půta je teprve druhým hejtmanem v historii ČR, kterého během jeho úřadování obvinila policie. Prvním byl tehdejší šéf středočeského kraje David Rath, kterému kvůli obvinění z rozsáhlé korupce hrozí až 12 let vězení.

Policie letos v dubnu zatkla osm lidí a šest z nich skončilo ve vazbě. Byl mezi nimi i ředitel liberecké pobočky ROP Severovýchod Bořek Machatý, ředitel liberecké pobočku Metrostavu Jan Petráň a Jiří Zeronik, podnikatel už dříve odsouzený za korupci.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz