V Rusku budou oslavovat Stalina. Získá muzeum i nové sochy
Stalinova reinkarnace
Nové muzeum na počest Josifa Stalina se otevře v ruském Koroševě. Otevření proběhne k 70. výročí Dne vítězství nad nacismem jako připomenutí „postavy nejvyššího vojenského velitele“, informuje Radio Svobodná Evropa s odvoláním na zástupce ruských komunistů. Připomínky nejkrutějšího diktátora jako symbolu vítězství se v podobě plaket i soch objeví i v dalších ruských městech.
Josif Vissarionovič Džugašvili v Koroševě strávil noc ze 4. na 5. srpna roku 1943, okamžik, který Svobodná Evropa popisuje jako jeho nejbližší kontakt s boji druhé světové války. Letos v květnu plánují ruští komunisté spolu se zástupci oblastních úřadů Stalinovi zasvětit muzeum právě v domě, kde největší masový vrah v dějinách krátce přebýval.
Russian museum celebrating Stalin gets ready to open http://t.co/UQipktgFHg pic.twitter.com/2oBZCTPRm8
— RFE/RL (@RFERL)
19. Březen 2015
„Půjde o plnohodnotnou výstavu věnovanou nejvyššímu vojenskému veliteli,“ uvedl Artem Gončarov, zástupce ruských komunistů v Tverské oblasti na svých internetových stránkách. Celý projekt podle Svobodné Evropy vzniká pod záštitou ministra kultury Vladimira Medinského a ruské komunistické strany.
Nepůjde nicméně o výstavu dokumentující Džugašviliho zvěrstva, ale spíše o oslavu kultu osobnosti podobně jako tomu bylo za dob SSSR. Návštěvníci tak budou moci navštívit expozice jako jsou „Stalinova role při restaurování ruské pravoslavné církve“, „Stalinův přínos k vítězství“ nebo „Stalin jako symbol sovětského úspěchu a vítězství“.
„Když jsme se o otevření muzea dozvěděli, byli jsme šokováni,“ uvedl pro Svobodnou Evropu Sergej Glužkov, člen tverské nevládní organizace pro vyšetřování Stalinových zločinů. „Podle nás je zejména v současné době takové muzeum zcela nepřijatelné a nevhodné, muzeum, které zkresluje historii a oslavuje zlo.“
Stalin přitom nemá příznivce jen v poslancích z ruských komunistů. Kromě extrémní levice se s jeho portréty na demonstrace vydávají i členové krajní pravice a jiných uskupení. Za „schopného manažera“ ho pak dokonce označil prezident Vladimir Putin. V posledním průzkumu veřejného mínění se navíc ukázalo, že 57 procent Rusů – nejvíce od konce SSSR – smýšlí o Stalinově nadvládě pozitivně.
Opoziční deník Novaja gazeta pak rovněž informoval o plánu úřadů připomínat postavu Stalina v ruských městech v souvislosti se 70. výročím konce 2. světové války. Několik plaket oslavujících Džugašviliho se má objevit v množství měst jako je např. Ussurijsk. Ve městě Orjol pak dle slov jeho zástupců plánují rovnou celou sochu – jen busta „není pro generalissima dostačující“.