Slovenské novináře vyslýchala kriminálka. Kvůli údajné pomluvě Kaliňáka

NOVINÁŘI POD TLAKEM

Slovenské novináře vyslýchala kriminálka. Kvůli údajné pomluvě KaliňákaNOVÉ
Robert Kaliňák zatím kritice čelí, aniž by opustil ministerskou pozici Foto: Repro: Facebook/Robert Kaliňák
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na Slovensku přituhuje. Novináře pídící se po kauzách ministra vnitra Roberta Kaliňáka vyslýchala několik hodin slovenská Národní kriminální agentura (NAKA). Úřad přímo pod Kaliňáka spadající zjišťoval, zda se články v týdeníku Trend o ministrově spojitosti s kontroverzním podnikatelem Ladislavem Bašternákem nedopustily pomluvy, píše server Omédiách.com.

Východní sousedé sice svého pravověrného populistického miliardáře, vlastníka závodů a médií ve vládě nemají, i tak se ale na tamní politické scéně dějí srovnatelně neuvěřitelné věci. Jednou z nich je kauza ministra vnitra Roberta Kaliňáka s premiérem Robertem Ficem a jejich oblíbeným blízkým podnikatelem Bašternákem, se kterým oba ve slovenské vládě vysoce postavení muži obchodovali.

Nyní si tak Kaliňákova NAKA nechala zavolat novinářky magazínu Trend Zuzanu Petkovou a Xénii Makarovou, kterých se vyšetřovatelé dlouhé hodiny ptali na souvislosti jejich článku o Kaliňákovi a špičkách SMERu a spojitosti s kauzou Bašternákových podvodů na DPH. Vrchního vyšetřovatele Slavomíra Laha zajímaly dle SME hlavně zdroje informací a způsoby jejich ověřování a zda se tak nemohlo jednat o trestný čin pomluvy.

Proti tomuto bezprecedentnímu kroku protestoval v komentáři šéfredaktor Trendu Oliver Brunovský, výslech autorek kvůli ministrovi vnitra kritizovali i novináři z Denníku N. Řada z nich na přetrvávající problém v nejvyšších patrech slovenské politiky upozorňuje, jak Kaliňák, tak premiér Fico ale odmítají jakékoliv otázky novinářů na toto téma a před novináři se skrývají.

„Nejprve jsem chtěla do záznamu uvést, že nevěřím vyšetřovateli Lahovi a také NAKA, která je podřízená Kaliňákově ministerstvu,“ citoval Denník N Petkovou. To samé pro protokol uvedla i druhý vyslýchaná Makarová, později prohlásila, že se nedají zastrašit a i nadále se budou dožadovat odpovědí.

Opozice a veřejnost proti této klientelistické chobotnici, která dle mnohých protíná jak špičky politiky a policie, tak soukromého sektoru, vyšly opakovaně do ulic a požadovaly rezignaci ministra i premiéra. Stovky lidí protestovaly v létě například před Ficovým bytem v Bratislavě, který měl získat hluboko pod cenou právě od Bašternáka.

Tento týden pak Denník N informoval, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přijal jejich stížnost vůči rozhodnutí Fica o neodpovídání na dotazy novinářů, kteří po vstupu Penty do vydavatelství deníku SME založili tuto vlastní nezávislou redakci. Stížnost prošla formální kontrolou a je tak nyní na soudu, aby ji řádně prošetřil.

Čtěte také: Opozice i aktivisti protestovali před Ficovým bytem, zasahovala policie

Fico je Moskvě kvůli plynu a vzal s sebou i Křetínského

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články