V Česku by mohly najít bezpečí vdovy po obětech islamistů
Záchrana 140 uprchlíků
Do Iráku jezdí členové českého nadačního fondu Generace 21 pomáhat uprchlíkům a vytipovat mezi nimi ty nejpotřebnější. Přibližně 140 z nich plánují dostat do bezpečí České republiky. Organizace se nyní snaží nalézt podporu v parlamentu a u příslušných úřadů. Shání i finanční prostředky a nabídky na případné ubytování, aby se jim jejich plán záchrany podařil zrealizovat.
„Nyní připravujeme seznam přibližně 140 lidí, které bychom rádi do České republiky dopravili,“ uvedl pro server ECHO24.cz jednatel nadačního fondu Jan Dezort. Sám se na začátku června vypravil do oblasti iráckého Irbílu, kde se nacházejí uprchlické tábory. Na místě shromažďoval údaje o křesťanských a jezídských uprchlících, pro něž je situace nejkritičtější.
Jedná se především o vdovy a sirotky, kteří jsou podle Dezorta bez mužského ochránce vystaveny sexuálnímu obtěžování a útokům, úředníci se s nimi v jejich záležitostech vůbec nebaví, neboť za vhodnou protistranu považují pouze muže.
Zástupce fondu uvádí jako příklad 33letou vdovu se třemi dětmi, jejíž manžel zahynul z rukou bojovníků Islámského státu. Ve zdejší kultuře je bez ochrany muže podle svých vlastních slov doslova bezcenná.
Křesťané do Erbílu nepatří
Ani ostatní uprchlíci, které z velké části tvoří iráčtí křesťané, v Irbílu v bezpečí rozhodně nejsou. Zdejší kurdská populace je vůči uprchlíkům z odlišných etnik a náboženství často nepřátelsky naladěna a nemá žádný zájem na jejich integraci. Křesťané zde neustále čelí výhrůžkám násilí.
„Běžnou každodenní situací je napadání křesťanů pro jejich víru, kdy je běžnými obyvateli vyžadována jejich konverze na islám a vyhrožování tím, že jednou stejně budou ke konverzi donuceni a i Irbíl bude čistě muslimský,“ uvádí Dezort.
Ze strachu se zde už mnozí zbláznili
Uprchlíci v Irbílu, který se nachází pouhých 70 kilometrů od bojové linie, však žijí strachem nejen z místní nevraživosti muslimů, ale i postupující frontě IS.
„Vidíme postup Islámského státu v mnoha oblastech včetně Kirkúku a Ramádí a útoky v křesťanské čtvrti v Irbílu. Jsme vyděšení a bojíme se tak, že nemůžeme věřit nikomu. Z tohoto strachu se už mnozí zbláznili,“ citoval jednatel fondu jednoho z běženců.
Na základě shromážděných dat nyní nadační fond sestavuje seznam těch, kterým by převoz do České republiky pomohl ze všech nejvíce. Zároveň se snaží nalézt podporu v parlamentu a u příslušných úřadů, aby povolení k pobytu stovky uprchlíků mohla vyjednat. Na pomoc, kterou organizace poskytuje uprchlíkům, může kdokoli finančně přispět na kontě uvedeném na jejich webových stránkách.