Fico v Moskvě vymýšlel, jak zrušit protiruské sankce
Slovenský premiér na návštěvě
Slovensko jako člen Evropské unie podporuje jednotné unijní stanovisko k situaci na Ukrajině, jako svrchovaný stát si ale vyhrazuje právo hájit své národní zájmy. Po rozhovoru s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem to dnes v Moskvě prohlásil předseda slovenské vlády Robert Fico.
Budou-li splněny minské mírové dohody týkající se Ukrajiny, je třeba sankční režim opustit, dodal slovenský premiér podle ruské agentury TASS. Medveděv pohrozil, že budou-li sankce EU rozšířeny, odpoví Moskva „symetricky“.
Fico přijel do Ruska v období sílícího napětí mezi Bruselem a Moskvou, jehož zatím posledním projevem se stala diplomatická přestřelka kvůli zveřejnění ruských sankčních seznamů. Soupis téměř devadesáti v Rusku nežádoucích západních politiků, mezi nimiž není žádný Slovák, publikovala evropská média, přestože Moskva ho prý předala do centrály EU jako důvěrný dokument.
Fico dnes dal znovu najevo, že politiku sankcí nepovažuje za žádoucí, nicméně neopomněl zdůraznit loajalitu Bratislavy vůči společné unijní politice. „Slovensko je členem EU a podporuje jednotné stanovisko k situaci na Ukrajině. Jako svrchovaný stát si ale vyhrazujeme právo hájit své národní zájmy, aniž bychom narušovali jednotu a jednotné stanovisko EU,“ uvedl Fico.
„Slovenská vláda vždy sankce považovala jen za nástroj, nikoli za politické řešení. V červnu na summitu Evropské unie pro nás bude důležitá otázka plnění minských dohod oběma stranami. Pokud bude plnění realitou, budeme podporovat zrušení sankcí,“ konstatoval premiér. „Nechceme, aby se Ukrajina stala novou Libyí nebo Irákem,“ prohlásil.
Čtěte také: Zatvrzelý Fico jako zaseknutá deska. Další otázku, prosím
Medveděv po jednání s Ficem prohlásil, že Moskva bude červnový summit EU pečlivě sledovat a v případě, že by byly protiruské sankce rozšířeny, odpoví „symetricky“. Pokud v tomto ohledu žádné rozhodnutí nepadne, Rusko bude podle Medveděva dál zastávat nynější postoje. „Sankce jsou kolektivní odpovědností EU,“ vysvětlil premiér ruské stanovisko. „Všechny státy, které jsou členy EU, to musejí pochopit,“ zdůraznil.
Ukrajinská agentura Unian dnes napsala, že Fico se v pondělí večer z Moskvy telefonicky spojil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, aby ho ujistil, že Slovensko bude jako „odpovědný stát“ režim protiruských sankcí dodržovat. Slovenský list Sme k tomu poznamenal, že „Fico z Moskvy hasil vztahy s Ukrajinou“.
Fico: Jedu do Moskvy a nestydím se za to
Tématem Ficova jednání s Medveděvem byly dnes i energetické otázky, zejména transport ruských surovin do Evropy po zrušení projektu South Stream. Ruský Gazprom v květnu oznámil, že zahájil stavbu plynovodu Turkish Stream do Turecka, odkud by měl ruský plyn proudit dál do Evropy. Firma přišla s tímto projektem poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s EU odstoupila od výstavby plynovodu South Stream.
Zatímco South Stream měl dopravit ruský plyn až do střední Evropy, Turkish Stream má končit na turecko-řeckých hranicích; odtud si pak mají odběratelé transport zajistit sami. Fico dnes prohlásil, že Slovensko Rusku navrhlo společný projekt, na němž by se mělo při účasti EU podílet Slovensko spolu s Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem.
Fico podle agentury Interfax na tiskové konferenci upozornil, že po případném zastavení přepravy plynu přes Ukrajinu a Slovensko do Evropy by Bratislava přišla o značné finanční prostředky za tranzit ruské suroviny.