Horší než Praha s Brnem. Nesmiřitelná rivalita Ria a Sao Paula
Brazilská rivalita
Už jsem opravdový Paulista, který nadává na Cariocas, že málo pracují, směje se trenér kajakingu Vít Vaníček, když dostane otázku, zda po třinácti letech života v Brazílii je více Čechem, nebo Brazilcem. Odpověď je potřeba dovysvětlit: Paulistas jsou lidé ze São Paula, zatímco Cariocas se za oceánem říká obyvatelům Rio de Janeira. Ti první mají k druhým podobný postoj jako v Evropě Němci k Řekům. Vidí je jako flákače, které ze stínu palmy zvednou jen tóny fiesty, na kterou jim doplácejí z vlastní kapsy.
Konkurence mezi největšími městy Brazílie se táhne od konce 19. století, kdy se zapadlé hnízdo nesoucí jméno svatého Pavla, ležící ani ne sto kilometrů od pobřeží, díky produkci kávy během pár let změnilo v ekonomické centrum republiky. Postupem času se kolem něho vybudovala tamní průmyslová základna. Tradiční šlechta z tehdejší metropole Ria se na podnikatelskou elitu ze São Paula dívala přes prsty jako na zbohatlíky bez původu a toto rozdělení přetrvává dodnes. Cariocas jsou aristokraté, zatímco Paulistas byznysmeni. A jedno ať už ti či oni žijí v luxusním paláci, nebo v té nejnuznější chýši ve favele.
„Do Ria je to jenom šest hodin autem, ale je to, jako kdybys dojel do úplně jiné země,“ tvrdí učitelka Christina.
„Že jsou Cariocas líní, to není předsudek, ale skutečnost,“ horlí učitelka Christina Lentinová, rodilá Paulista. „Do Ria je to jenom šest hodin autem, ale je to, jako kdybys dojel do úplně jiné země,“ říká. Spoluobčané pod Cukrovou homolí podle ní také neumí říct na rovinu pravdu a ze všeho se vykrucují nebo jen planě slibují. Podobné nářky na účet Cariocas jsou slyšet v São Paulu ze všech stran, ale obráceně stížnosti nelítají. Obyvatelé Ria sice poznamenají, že je Paulisté nespravedlivě osočují, ale pak nad tím ležérně mávnou rukou a svým šišlavým akcentem řeknou, že jim určitě jen závidí adresu v nejhezčím městě planety.