Útočník z Francie ve vazbě mlčí. Otazníků kolem něj přibývá
ÚTOK OSAMĚLÉHO VLKA?
Francouzským policistům se již včera – během „krvavého pátku“ – podařilo identifikovat muže, který je podezřelý z útoku na továrnu společnosti Air Products. Nyní je Yassine Salhi společně s manželkou a sestrou v policejní vazbě, kde odmítá komunikovat s vyšetřovateli. Kolem jeho útoku však stále zůstává řada otazníků. Šlo skutečně o teroristický útok, anebo o akt osobní pomsty?
Včerejší útok na továrnu v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier poblíž francouzského Lyonu na první pohled vykazuje všechny znaky teroristického útoku. Na místě se podle dřívějších zpráv našla vlajka s islamistickými nápisy a útok proběhl v ten samý den, kdy radikálové udeřili v Tunisku a také v Kuvajtu. Stejně tak se poblíž vybuchlé továrny nalezlo bezhlavé tělo, přičemž uřezaná hlava visela na nedalekém plotě. Jen těžko si lze představit lepší charakteristiku pro úder radikálů z Islámského státu (IS).
Tomu, že Salhi byl nějakým způsobem spojen s touto radikální organizací, by ostatně nasvědčoval i popis jeho minulosti, který včera představil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Ten v tiskovém prohlášení uvedl, že Salhi byl již v dřívějších letech pod drobnohledem bezpečnostních složek a že jeho jméno nějakou dobu figurovalo na seznamu lidí s náchylností k radikalizaci. Francouzští policisté dokonce věděli o jeho kontaktech se saláfisty – tedy lidmi, kteří vyznávají radikální, fundamentální výklad islámu.
Čtěte také: Sledovali ho kvůli radikalizaci, pak přestali. Dnes zaútočil
S tím, jak ubíhaly hodiny od útoku, však na veřejnost začalo prosakovat čím dál více zpráv o Salhiho předchozím životě, přičemž nové informace vzbuzují pochybnosti, jestli byl skutečně spojencem Islámského státu, anebo jen „osamělým vlkem“, který se rozhodl pomstít svým nepřátelům.
Vodítkem v této těžké otázce, jíž se teď velice intenzivně zabývají francouzští vyšetřovatelé, by mohla být právě uřezaná hlava – nezaměnitelný symbol útoku islamistů – nalezená poblíž napadené továrny. Policisté totiž zjistili, že hlava patřila místnímu 54letému podnikateli, majiteli dopravní firmy, jménem Herve Cornara. Jedním ze zaměstnanců této firmy, jež nebyla v médiích jmenována, byl přitom jistý 35letý muž a otec tří dětí, který žil s rodinou na předměstí Lyonu. Jméno zaměstnance zní Yassine Salhi.
Zahraniční tisk později mimo jiné uvedl, že Salhi měl kromě zavražděného šéfa vztah i k továrně jako takové. Prý sem coby poslíček jezdil poměrně často a zaměstnanci továrny ho znali.
Tomu, že Salhi nebyl vycvičeným teroristou, ale obyčejným frustrovaným mužem, by ostatně nasvědčoval i způsob jeho „zatčení“. Zatímco teroristy v Paříži během lednových útoků na redakci Charlie Hebdo museli zlikvidovat ozbrojení policisté, atentátníka z továrny na plyn zadržel obyčejný hasič. Ten ho podle vyjádření ministra vnitra Cazeneuve přemohl, když Salhi vystoupil z auta a pokoušel se poškodit další zásobníky plynu. Odvážnému hasiči, kterému ministr veřejně poděkoval, se podařilo držet Salhiho v šachu až do doby, kdy na místo dorazili policisté.
Jeho vousy byly ‚diskrétní‘
Ani sousedé si podle médií nevšimli ničeho zvláštního na Salhiho chování. V přízemí udržovaného domu na předměstí Lyonu sice bydlel jen několik měsíců, ale i tak ho lidé z jeho okolí pro rozhlasovou stanici Eurupe 1 popsali jako zdvořilého, vždy nápomocného muže. Všimli si prý toho, že je velice uzavřený, ale nepřikládali tomu zvláštní váhu. Dokonce ho občas vídali, jak hraje v okolí domu fotbal s dětmi. Nápadné prý nebyly ani jeho vousy, které jinak patří k základním poznávacím znakům radikálního islamisty. Sousedé je popsali jen jako „diskrétní“.
To, že je nyní podezřelý z teroristického útoku a vraždy svého šéfa, údajně překvapilo i jeho manželku. Ta byla později zatčena jako Salhiho možný komplic, ale ještě předtím se jí podařilo zkontaktovat redaktory stanice Europe 1. Žena uvedla, že její muž odešel do práce jako obvykle. To, že zřejmě zaútočil na továrnu, se prý dozvěděla až v televizi. „Myslela jsem, že se mi zastaví srdce. Znám svého muže, vedeme normální rodinný život. Jsme normální muslimové, držíme ramadán,“ uvedla k tomu otřesená manželka.
Podobně na případ nahlíží i pařížská prokuratura, která prostřednictvím mluvčí Agnes Thibaultové-Lecuivreové uvedla, že vyšetřovatelé dosud nenarazili na nic, co by vysvětlovalo motiv činu nebo ukazovalo na případné zahraniční vazby útočníka.
Ať už to bylo jakkoli, faktem zůstává, že Yassine Salhi je teď v policejní vazbě. Spolu s ním je zde i jeho manželka a sestra. Podle francouzských protiteroristických zákonů muže být podezřelý zadržován čtyři dny. Pak musí být buď propuštěn, nebo předběžně obviněn a poslán do vazební věznice. Čtvrtý muž, kterého policisté zatkli jako možného komplice, byl propuštěn. Samotný Salhi je smíšeného původu – jeho otec, který zemřel, když byl v pubertě, byl z Alžírska, jeho matka je potom Maročanka.