‚Stojíme za tebou.‘ Studenti z Teplic natočili video na podporu muslimky
Solidarita se spolužačkou
Studenti Gymnázia v Teplicích spustili ve středu kampaň na podporu své spolužačky Eman Ghalebové. Desítky lidí totiž v minulém týdnu požadovaly její vyloučení ze školy kvůli její muslimské víře a údajné propagaci islámu. Ve videu „Stojíme za tebou, Eman“ vzkázali všem kritikům, aby sedmnáctiletou studentku nechali na pokoji. Do kampaně se však nezapojili všichni, někteří spolužáci si myslí, že by Eman „měla být ve škole neutrální“. Mladé muslimce posílají slova podpory i desítky uživatelů na Facebooku, většina z nich projevuje sympatie i přiloženou fotografií se šátkem na hlavě.
„Jmenuji se Matěj Pošta a jsem křesťan. Takže pokud byste chtěli Eman vyhodit za to, že je muslimka a neskrývá to, museli byste vyhodit i mě, protože já se tím také netajím,“ říká do kamery jeden ze studentů.
Organizátorem natáčení je patnáctiletý student kvarty a předseda gymnaziálního parlamentu Tomáš Kučera. „Chceme tím videem upozornit na to, že my studenti to vidíme jinak než aktivisté, kteří bombardují našeho ředitele. Chceme tím říct, že jsme s Eman v kontaktu, že víme, že je muslimka, ale že nám to nevadí. Že ji bereme takovou, jaká je, a že ji nevidíme jako nějakou hrozbu pro nás,“ uvedl podle Českého rozhlasu.
Do kampaně se ale nezapojili všichni studenti. Kučera v České televizi uvedl, že při natáčení videa se setkal i s nepříliš pozitivními reakcemi. Někteří studenti podle něj tvrdili, že by Eman měla být ve škole neutrální, a proto se videa nechtějí účastnit.
Podporu Eman nevyjadřují pouze její spolužáci. Na její facebookový profil začaly desítky uživatelů přidávat své fotografie v šátcích a vyjadřovat mladé studentce slova podpory. „Já mám za sebou podobný teror od lidí, kteří si tenkrát říkali „přátelé“… Jen proto, že můj muž je muslim. Takže vím, že i sebemenší podpora je pro Tebe kousek síly navíc. Drž se a nedej se!“ zní jeden z nich. „Dle fotek jsi silná osobnost a to je dobře. Buď stále taková, jaká jsi a nenech se nikým a ničím ovlivnit. Jsem také s tebou,“ stojí v dalším příspěvku.
Čtěte také: ‚Vyhoďte muslimku z gymnázia.‘ Ředitel dostal desítky mailů
Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman obdržel v minulém týdnu na tři desítky e-mailů žádající vyloučení Ghalebové kvůli její muslimské víře, která má představovat nebezpečí pro ostatní děti. Dále lidem sdílejícím výzvu vadil hidžáb, který se Eman rozhodla před několika lety začít nosit. Podle kritiků tím dívka nerespektuje školní řád.
Bergman se však studentky oficiálně zastal s tím, že o žádném propouštění nemůže být ani řeč. „Je to slušné a bystré děvče. Na podzim 2015 jsem žákyni udělil pochvalu ředitele školy za ‚dobrovolnickou práci přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní‘. Z toho je snad zřejmé, jak o ní smýšlím,“ vyjádřil se k celé situaci na Facebooku.
Eman loni pomáhala mírnit vášně mezi místními a častými lázeňskými hosty z arabských států, kterým vysvětlovala místní pravidla slušného soužití, učila je uklízet po sobě odpadky v parku a podobně.
Sedmnáctiletá studentka jemenského původu žije v České republice od svých pěti let a podle ředitele je výbornou studentkou. Některým je však trnem v oku kvůli svému dlouhodobému boji proti projevům nenávisti a xenofobie nebo tím, že se netají svým muslimským vyznáním. Eman poděkovala své škole za podporu a na Facebooku se vyjádřila i k nošení svého šátku: „Co se týče mého šátku, není to pro mě náboženský symbol, ale věc, která je součástí mně a mé identity. Opakuji, že pokud by byl v Česku nějaký zákon nebo stačí rozhodnutí od vedení školy, které by zakazovalo zahalování ve škole, tak to budu respektovat. Do té doby budu na cestě svobody, které si vážím a myslím si, že je nejdůležitější věc pro člověka,“ napsala.