Terorista v Sydney neměl náboženské pohnutky, říká policie
Terorista v Sydney
Policie zneškodnila ozbrojeného útočníka, který v kavárně v centru Sydney zadržoval přes dvacet rukojmích. Po zásahu australské policie však kromě útočníka zemřeli také dva ze zadržovaných. Další čtyři lidé byli s různými zraněními hospitalizováni v nemocnici. Na 22 rukojmích bylo pachatelem íránského původu zadržováno přes 16 hodin.
V nemocnici byl za mrtvého prohlášen padesátiletý muž, stojí v tiskovém prohlášení australské policie. Policisté záhy potvrdili, že zastřeleným je útočník. Další obětí je čtyřiatřicetiletý muž a o čtyři roky starší žena. Do nemocnice byli převezeni čtyři další zranění lidí. Byl mezi nimi policista, dvě ženy se zraněními neohrožujícími jejich životy a žena, která byla střelena do ramene.
Here's the police press release. Three people died in the siege and four others injured #siege pic.twitter.com/nuqtO7IBB8
— Jackson Vernon (@jacksonvernon)
15. Prosinec 2014
Policisté potvrdili, že dovnitř vnikli poté, co v kavárně vypukla střelba. Použili k tomu i ohlušující granáty, které měly útočníka dočasně zneškodnit. Zákrok byl podle nich nezbytný. Pokud by policisté do budovy nevtrhli, byly by ohroženy další životy. Útočník také vyhrožoval, že na místě rozmístil bomby. Ty ale pyrotechnici, ani speciální robot, který výbušniny odstraňuje, nenašli.
Filip Koubek, producent českého vysílání australského rozhlasu SBS, popsal situaci krátce po zásahu přímo z místa pro ECHO24.cz následovně: „Na Martin Place to teď ve čtyři hodiny ráno vypadá jako na místě činu. Oblast u kavárny je sice stále uzavřena, jsou tam ale už jenom vyšetřovatelé. V ulicích jsou pak pouze policisté a novináři. Některá z policejních aut odjíždějí, sbalil se také pyrotechnický robot.“ V kavárně Lindt bylo podle něj již zhasnuto a uvnitř se nacházeli pouze policisté.
#Sydneysiege ends in shootout as police storm building http://t.co/RwAuDWqmhJ pic.twitter.com/Da8HfYojpc
— Telegraph News (@TelegraphNews)
15. Prosinec 2014
Policejní komisař Andrew Scipione označil počínání Íránce za akt jednotlivce. Upozornil, že za jeho osamoceným útokem nemá společnost hledat žádné rasové či náboženské důvody. ,,Naše společnost se nyní musí semknout,“ zdůraznil komisař. Pak také poděkoval policii a dalším záchranným složkám za odvedenou práci a ocenil jejich odvahu, stejně jako odvahu rukojmích.
BREAKING: Reports have emerged that two people died during the #sydneysiege http://t.co/gl30dy8PYN pic.twitter.com/zCC52bimt7
— The Independent (@Independent)
15. Prosinec 2014
Až do zveřejnění tiskového prohlášení policie bylo na případ uvaleno informační embargo. Odhadovat, co se na místě stalo, bylo možné pouze na základě televizních záběrů. Z nich bylo patrné, že nejdříve se podařilo utéct menší skupince rukojmí. Následně začali z budovy s rukama nad hlavami vybíhat další otřesení lidé. Nejméně jedna osoba byla oživována - masáž srdce ji před příchodem zdravotníků poskytl policista. Několik osob bylo zdravotníky odneseno na nosítkách.
What we know about Man Haron Monis, the gunman killed in the #SydneySiege (Photo: EPA) http://t.co/6ZI2Jj6Qb1 pic.twitter.com/k0JxljOK8o
— Guardian news (@guardiannews)
15. Prosinec 2014
Čtěte také: Islamista drží rukojmí: je mu 50 let a pochází z Íránu
Pachatelem je podle dostupných informací padesátiletý muž íránského původu jménem Man Haron Monis. Samozvaný šejk uprchl do Austrálie v roce 1996. Zde si změnil jméno na Harona Monise a několikrát měl potíže se zákonem.
V letech 2007 až 2009 psal Monis urážlivé dopisy rodinám sedmi australských vojáků, kteří zahynuli v boji proti islámskému terorismu. Oběti označil za vrahy a v jednom případě tvrdil, že skončí v pekle. Soud mu uložil trest 300 hodin veřejně prospěšných prací. Podle médií se Monis chystal poslat podobné dopisy také rodinám britských vojenských obětí bojů proti islámských radikálům v Afghánistánu. Australské úřady mu to ale zakázaly, za což je obvinil z porušování jeho lidských práv.
#sydneysiege is over, say police, as hostages flee the scene - live updates http://t.co/zZd15hhCG6 Pic: Getty pic.twitter.com/lXwTsHyFbv
— Guardian news (@guardiannews)
15. Prosinec 2014
Později byl obviněn ve více než 40 případech sexuálního násilí nebo obtěžování, kterého se dopouštěl na ženách při "konzultacích" v době, kdy se věnoval černé magii, numerologii a astrologii. Označoval se za "duchovního léčitele". Před soud měl předstoupit v únoru příštího roku.
Nejnověji byl Monis obviněn v letošním roce a to ze spolupachatelství v případu loňského ubodání jeho bývalé ženy, kterou podle všeho zabila jeho současná manželka. Prokázalo se sice, že si Monis vytvořil v době vraždy alibi úmyslnou automobilovou nehodou, nakonec byl ale propuštěn na kauci.