Ženy z celého světa se smějí tureckému vicepremiérovi
Mohou se ženy smát na veřejnosti?
Turecký místopředseda vlády Bülent Arinç dnes šokoval svět. Podle jeho názoru by se ženy neměly po mobilních telefonech vybavovat o banalitách a neměly by se na veřejnosti ani hlasitě smát. Turkyně na jeho projev okamžitě zareagovaly kampaní na sociálních sítích, především na Twitteru.
„Cudnost je velmi důležitá, není to jen slovo. Je to ozdoba žen i mužů. Žena ví, co je a není zakázané. Nebude se smát nahlas na veřejnosti, nebude se prosazovat a bude chránit svou cudnost,“ citoval Arinçe list The Telegraph.
Místopředseda vlády své nešťastné prohlášení zmínil v rámci projevu k muslimskému svátku fitr, kterým končí postní měsíc ramadán. Zaměřil se také na povrchní konverzaci při telefonování. „Co se u vás děje? Co se stalo Ayşině dceři? Kdy je svatba?" napodoboval tlachání konzervativní politik a dodal, že by bylo lepší, kdyby si o takových věcech lidé promluvili tváří v tvář.
„Cudnost je velmi důležitá, není to jen slovo. Je to ozdoba žen i mužů. Žena ví, co je a není zakázané. Nebude se smát nahlas na veřejnosti, nebude se prosazovat a bude chránit svou cudnost,"
Tisíce tureckých žen v odpovědi na vicepremiérova slova umístily na Twitter a Instagram snímky, na nichž jsou zachyceny, jak se usmívají či smějí na celé kolo. Podle serveru BBC News bylo zaznamenáno více než 300 000 tweetů užívajících turecký výraz pro smích kahkaha či napsaných pod podobným klíčovým slovem.
Řešte jiné problémy
Mnozí přispěvatelé vyzvali vládu, aby řešila raději závažné otázky jako znásilnění, domácí násilí a sňatky nedospělých dívek než téma žen chechtajících na veřejnosti.
Ke kritice se podle BBC připojila i řada mužů v Turecku. „Doufám, že je to jen vtip,"podotkl na Twitteru známý turecký televizní hlasatel Fatih Portakal. „Pokud se ženy nesmějí na veřejnosti smát, pak by muži neměli na veřejnosti plakat,“ dodal s očividnou narážkou na vicepremiérovu pověstnou slabost uronit slzu při poslechu proslovů předsedy vlády Recepa Tayyipa Erdogana.
Turecký deník Hürriyet si všiml Arinçova názoru na konzumní styl života. Místopředseda vlády vyzval Turky, aby používali automobily, pouze je-li to nezbytné. Prohlásil, že i kdyby v Nilu tekla jen ropa, nestačila by k výrobě benzinu pro všechna auta.