Thajský editor kritizoval vládu na Facebooku, teď sedí ve vazbě

Thajský editor kritizoval vládu na Facebooku, teď sedí ve vazbě 1
Svět
Monika Zavřelová
Sdílet:

Thajská vojenská vláda znovu dokazuje, že porušování základních lidských práv a svobod jí nedělá žádné problémy. Před pár dny tamní policie zadržela Thenapola Eawsakula, editora časopisu Fah Diew Khan (Stejné nebe). Provinil se kritikou vlády na Facebooku.

Eawsakul je prozatím držen v sedmidenní vazbě. „Jeho zadržení ukazuje, jak daleko je armáda schopná zajít, když potřebuje umlčet hlasy odpůrců systému,“ komentuje případ Brad Adams, asijský šéf serveru Human Rights Watch. „Měli by si uvědomit, že je nereálné se zbavit všech,“ dodává.

„Jeho zadržení ukazuje, jak daleko je armáda schopná zajít, když potřebuje umlčet hlasy odpůrců systému,“

Facebookový komentář z 4. července, ve kterém měl editor poukazovat na to, že ho Národní úřad pro mír a pořádek snažil cenzurovat, vedl k telefonátu od neznámého vojenského příslušníka. Ten Eawsakula požádal o osobní schůzku v jedné z bangkockých kaváren. Zároveň přislíbil, že editorovi nehrozí žádný trest či zadržení.

Opak se stal pravdou. Do kavárny přišel plukovník Pasakorn Kulraviwam v civilním oblečení a po desetiminutovém rozhovoru editorovi oznámil, že je na něj uvalena vazba. Eawsakul to ihned zavolal kolegovi do redakce a následně byl za ozbrojeného doprovodu odveden k autu, které ho zavezlo do sídla Divize pro potlačování zločinů.

Nebudeš se vyjadřovat ani cestovat

Armáda Eawsakula zadržela jíž na konci května letošního roku. Tehdy musel podepsat prohlášení, ve kterém slibuje, že nebude zveřejňovat své politické komentáře a nebude veřejně činný. Také měl zákaz cestovat do zámoří, pokud mu to neschválí patřičné úřady. To všechno pod pohrůžkou dvouletého odnětí svobody a finančního trestu.

Policie již zadržela nespočet disidentů a kritiků cenzury. Více než 300 lidí je drženo ve vazbě, včetně členů vládnoucí i opoziční strany.

Situace v Thajsku se stupňuje od převratu z 22. května letošního roku, kdy převzala moc armáda. Plánovaně omezuje svobodu vyjadřování i shromažďování. Policie již zadržela nespočet disidentů a kritiků cenzury. Více než 300 lidí je drženo ve vazbě, včetně členů vládnoucí i opoziční strany.

(Ne)propuštění

Čelní představitelé vojenské nadvlády byli již několikrát vyzýváni k propuštění všech neprávem držených. Údajně tak bylo učiněno. Informaci však není možné ověřit, protože úřady o propuštěných neposkytly žádné další informace. I přes svůj slib dva dny poté zadrželi známého thajského televizního hlasatele a dalších 17 lidí.

„Toho nahodilé zatýkání disidentů a kritiků systému je jen začátkem při cestě za výraznějším porušování lidských práv. Okolní země by se měly za thajské bojovníky za svobodu postavit a donutit vojenské síly, aby dodržovaly mezinárodní závazky, ke kterým se země upsala. To je jediná cesta k obnovení demokracie,“ nastiňuje možné řešení nastalé situace Brad Adams.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz