Top Gear to přehnal. Nejsme kanibalové, zlobí se Argentina
Slavná show
„Kanibalismus neprovozujeme. Hovězí maso máme sice rádi, ale nikdy jsme nejedli novináře,“ reaguje argentinská velvyslankyně ve Velké Británii Alicia Castrová v deníku Independent na Jeremy Clarksona, moderátora pořadu Top Gear, který se podle ní pokusil v médiích vylíčit Argentince jako divochy a kanibaly.
Jeremy Clarkson, který je za své kontroverzní a leckdy i rasistické výroky často terčem kritiky, se v článku publikovaném v Sunday Times na začátku října rozepsal o snaze natočit na jihu Argentiny další díl oblíbeného pořadu Top Gear. Prý se ale on i štáb ocitl v ohrožení života a natáčení tak podle Clarksona skončilo dramatickým útěkem plném incidentů s „krvežíznivým davem.“
Lidé s krumpáči si prý štáb chtěli ogrilovat a sníst
„Situace se zvrtla, když jsme natáčeli poblíž města Ushuaia. Věděli jsme, že jde o přístav, ze kterého se na svou poslední plavbu vypravil křižník argentinského námořnictva General Belgrano ve válce o Falklandy. Věděli jsme, že zde jsou stále hluboce zakořeněné protibritské nálady. Proto jsme se snažili chovat přátelsky, pózovali jsme pro fotografy a rozdávali autogramy,“ popisuje v článku Clarkson.
„Na Twitteru se začaly od místních objevovat zprávy, že chtějí krev,“ píše dále Clarskon s tím, že v jednom tweetu dokonce stálo, že je „chtějí ogrilovat a sníst“, tvrdí Clarkson.
„Mysleli jsme si ale, že válka o Falklandy mezi Velkou Británií a Argentinou skončila před 32 lety,“ pokračuje. Dále v článku popisuje, jak se v místě natáčení najednou objevil dav demonstrantů. Místní prostředník štábu filmaře prý vyzval, aby se raději vrátili do hotelu. „Je to státní mafie,“ poznamenal prý.
Čtěte také: Motorová huba Clarkson přijel Čechům 'promnout obličeje'
Hotel ale podle Clarksona nebyl dobré útočiště, demonstranti si je našli i tam. „Já jsem se statečně schoval pod postelí. (...) Na Twitteru se začaly od místních objevovat zprávy, že chtějí krev,“ píše dále Clarskon s tím, že v jednom tweetu dokonce stálo, že je „chtějí ogrilovat a sníst“. „Město nás nebylo schopné uchránit, museli jsme uprchnout. Jak chcete ale utéct, když jsou ulice naplněny davem lidí s krumpáči, cihlami a dlažebními kostkami v rukou?“ dodává Clarkson.
Castrová: Je to přehnané a nadsazené
Clarkson dorazil do provincie Tierra del Fuego autem s poznávací značkou 'H982 FKL', která podle Castrové evokuje rok a iniciály území, kde se válka o Falklandy odehrála. Clarkson ale tvrdil, že šlo pouze o „náhodu“ bez úmyslu provokovat. Není to ale jediný případ, kdy při natáčení úspěšné show urazil hostitelskou zemi.
Čtěte také: Moderátor Top Gear se omluvil za rasistický výraz
Moderátor byl v Británii kritizován veřejností i médii za rasistické a homofobní výroky a xenofobní zesměšňování cizích kultur včetně Indie, Jižní Koreje nebo Mexika. Na internetu najdete minimálně 20 případů, kdy někoho urazil, píše Castrová s tím, že jeho líčení událostí je zbytečně přehnané a nadsazené.
„Když se lidé spontánně sešli, aby odsoudili Clarksonovo chování, místní autority okamžitě zasáhly a garantovaly všem členům štábu bezpečný přesun do Británie,“ píše Castrová.
„Clarkson začíná zmínkou o 32 let staré válce, ve které odkazuje na dramatické potopení lodi na kontroverzní příkaz Margaret Thatcherové. Tato událost zahájila celou válku o Falklandy, které bylo možné se vyvarovat,“ píše v Independent Castrová. Clarkson článek narážkou na válku, která skončila porážkou Argentiny, i zakončuje. „Vypovídá to o jeho zvláštním smyslu pro humor a politických i kulturních referenčních rámcích,“ tvrdí Castrová.