Němci měli přebytek elektřiny, lidem paradoxně platili za spotřebu
Přebytek solární a větrné energie
Poslední týden nebyl slunečný jen v Česku, solární elektrárny v Německu jely naplno. Jenže elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů bylo příliš a ceny šly tak do minusu. Nastala tak paradoxní situace, kdy některé německé domácnosti nejenže několik hodin nic neplatily za spotřebu elektřiny, ale naopak se jim náklady vracely. Informoval o tom The Independent.
Minulý týden bylo v Německu slunečno a zároveň větrno. Minulou neděli například solární a větrné elektrárny vyprodukovaly 54,6 gigawattů energie, což je 87 % toho, co celá země v neděli spotřebuje. Tím se ceny energie dostaly do minusových čísel a němečtí dodavatelé elektřiny tak vlastně platili lidem, aby se zbavili nadbytečné energie.
Důvodem pro takový posun cen je v malé flexibilitě systému. Když se elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrobí příliš, některé klasické elektrárny by se měly dočasně vypnout. Tak to udělaly třeba plynové elektrárny. Jaderné a uhelné elektrárny však nemohou najednou vypnout, většinou je levnější se smířit se ztrátami, než na několik hodin ukončit provoz a pak elektrárnu znova startovat.
Zdroje z obnovitelných zdrojů však nemohou zásobit celé Německo každý den, běžně vytvoří třetinu celkové spotřeby. Minulou neděli mnohé firmy a továrny nepracovaly a přispěly tak k prudkému převýšení nabídky nad poptávkou.
Think thank Centre for European Policy studies věří, že systém musí být flexibilnější, pokud chce Evropa přejít na obnovitelné zdroje. Momentálně při slunečných a větrných dnech naopak prodělává a systém je tak neefektivní. Takové situace však může vyřešit lepší kontrola distribuční sítě a efektivnější skladování energie.
Z dlouhodobého hlediska je však dobře, že Německo dokáže vyrobit tolik energie z obnovitelných zdrojů. Země chce do roku 2050 na obnovitelné zdroje zcela přejít.
Podobnou energetickou nerovnováhu zažívá tu a tam i Dánsko. Samotné větrné elektrárny například loni v červenci vyrobily jeden den 140 procent toho, co Dánsko potřebuje. Země pak přebytečnou elektřinu prodávala do Německa, Norska a Švédska.