Německo likviduje politická korektnost, míní exprezident Klaus
KLAUS O SOUČASNÉM NĚMECKU
Bývalý prezident Václav Klaus se pustil do ostré kritiky současného Německa. V sousední spolkové republice podle něj není potřebná svoboda politiky, veřejnou diskusi likviduje politická korektnost a celková situace se v některých ohledech podobá minulému režimu. Německu podle něj škodí mimo jiné to, že si v sobě neustále nese „věčnou vinu“.
Klaus se o své názory podělil na stránkách německého týdeníku Focus. Ten oslovil větší skupinu veřejně známých osobností, aby jim položil otázku: „Německo – kdo jsi?“. Bývalý prezident Klaus pak svoji odpověď na tuto otázku zveřejnil v českém překladu na svém webu.
Bývalý prezident hned v úvodu zdůrazňuje, že si neustále klade otázku, kdo nebo co je Německo a kam jde. Následně ale dodává, že o vývoji v sousedním Německu nemá valné mínění. „Německo se mi zdá nejisté, přes svou zdánlivou hlasitost je zaražené a nesebevědomé, stále v sobě nese svou věčnou vinu, a proto odmítá normální politiku, která je střetem idejí,“ uvádí.
Klaus se následně pustil do ostré kritiky vnitropolitické situace v Německu. „Potřebná svoboda politiky v Německu dnes neexistuje. Základní politická témata nejsou k diskusi povolena. Všechny politické strany – s výjimkou AfD – jsou si v rozhodujících tématech podobné, nejsou-li zcela identické. Svobodná diskuse je likvidována politickou korektností,“ uvedl.
Klaus se rovněž vymezil proti termínu „Hassbürger“ (česky asi nenávist šířící občané), jehož používání podle něj připomíná situaci za minulého režimu.
Ze současné situace podle něj těží především současná kancléřka Merkelová. „Ptáte se na paní spolkovou kancléřku. Myslím, že v této – pro ni bezpečné – atmosféře může dobře spát. Pouze my ve střední a východní Evropě máme strach, co pro nás touto migrační vlnou připravila,“ uzavřel svoji kritiku.
Není to ostatně poprvé, co na sebe Klaus v poslední době upozornil. Například začátkem září představil petici, v níž vyzýval vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a lepší ostraze vnějších hranic. Mimo jiné navrhoval vyslat na hranice kromě policie i armádu a odmítnout povinné kvóty na přerozdělování běženců. Jindy se zase v pořadu Partie TV Prima ohradil proti multikulturalismu. ,,Uvnitř země si zachovejme homogenitu, ve světě multikulturalismus,“ prohlásil tehdy a doplnil, že ,,svět se zbláznil a obrátil to“.