Čínský prezident osobně přijel ‚utáhnout šrouby‘ do médií
Televize a tisk pod větší kontrolou
Čínská státní média jsou plně kontrolována vládnoucí komunistickou stranou a měla by tedy přispívat ke zlepšování jejího obrazu. Těmito slovy připomenul čínský prezident Si Ťin-Pching státním novinářům náplň jejich práce při nedávné návštěvě tří redakcí. Žurnalisté by podle něj měli opustit snahu objektivně informovat veřejnost o probíhajících kauzách a raději se soustředit na další propagaci prezidenta a dalších čínských funkcionářů. Informace o jeho proslovu přinesl deník New York Times.
Inspekce nejvyššího čínského představitele ve třech redakcích státních médií vzbudila u místních médií velký zájem. Noviny otiskovaly fotografie žurnalistů shromážděných obdivně kolem prezidenta, jeden z přítomných Si Ťin-pchingovy údajně složil oslavnou báseň. Ten se přitom právě chystal pronést k přítomným velmi razantní proslov.
„Všechna média provozovaná naší stranou musí pracovat v souladu s vůlí strany a jejími tvrzeními. Měla by se také starat o ochranu její jednoty a autority,“ přetiskla prezidentova slova státní agentura Sin-chua.
Si Ťin-Pching chce také omezit přítomnost zahraničních novinářů v Číně. V půlce února už čínská vláda oznámila úmysl regulovat zahraničních firmy, jež v zemi rozšiřují svůj obsah na internetu. Tento krok byl podle expertů namířen zejména proti velkým západním firmám jako Microsoft, Apple nebo Amazon.
Čtěte také: Čína přitvrzuje v cenzuře. Cizím webům bude obsah nejprve schvalovat
Prezidentovu návštěvu doprovázely i osobní pohovory s šéfredaktory navštívených médií. Všichni z nich museli při závěru pohovoru slíbit čínskému vůdci věrnost a loajalitu za každé situace. Stejný postup je v Číně vyžadován při nástupu do vysokých funkcí v armádě.
Komunistická strana předpokládá také rozšíření vlastních mediálních aktivit do zahraničí, zejména pak do Spojených států, s kterými živě obchoduje. Důležitost rozšiřování oddaných novinářů a jejich zpráv mezi širokou veřejnost se strana pokusila zdůvodnit v eseji uveřejněné ve státním anglicky psaném deníku China Daily.
„Pro média je důležité obnovit důvěru lidí ve stranu, zejména pak v současné ekonomické situaci. Veřejnoprávní média jsou zásadní pro politickou stabilitu, naši vůdci si nyní nemohou dovolit s ničím čekat,“ píše se v ní.
Čtěte také: Čína se bojí historie. Oceněného novináře nepustí ze země
Ťin-Pching se podle západních expertů snaží za pomoci novin a televize i nadále budovat specifický kult osobnosti kolem sebe a svých nejbližších spolupracovníků. Některá média mu přitom v této snaze i nadále vzdorují a právě k nim je tedy směřován prezidentův nedávný projev.
„Myslím, že prezident to vidí takhle: ,My vás vlastníme, provozujeme vás, takže vám budeme říkat jak to funguje. V centru zájmu je komunistická strana a vy budete sloužit podle našich požadavků.‘ Podobný princip se navíc chystá uplatnit i na sociální sítě,“ uvedl přednášející na hongkongské univerzitě David Bandurski.
Prezidentův projev přitom není první snahou o zkrocení neposlušných novinářů v zemi. Roku 2013 museli žurnalisté při žádosti o prodloužení své akreditace zodpovědět několik ideologicky laděných otázek. Redaktoři tak museli například dokázat svou podporu marxistické ideologii. Experti v oblasti médií odhadují, že podobné praktiky se v Číně brzy stanou mnohem častějšími.