Rusko se ‚stalinizuje‘. Selfie ovládl kult krvavého diktátora
Aplikace z vás udělá Stalina
Stále více mladých Rusů propadá fenoménu aplikace, která dokáže „stalinizovat“ selfie a dokonce i videa dotyčného uživatele. Jinými slovy dokáže v záběru rozpoznat lidskou tvář a upravit ji tak, aby připomínala obličej Josifa Vissarionoviče Stalina. Mladí Rusové přitom nijak nevybočují z řady – server The Moscow Times k tomu poznamenává, že osoba krvavého diktátora v Rusku v poslední době zažívá určitý ‚comeback‘.
Aplikace nazvaná MSQRD, která je dostupná na stránkách společnosti Apple, nabízí několik filtrů, kterými lze upravit svoje fotky nebo videa, aby byly zajímavější. Lidé si mohou vybrat, jestli chtějí vypadat jako roztomilý králík, zuřivá zombie a nebo třeba jako kontroverzní zpěvačka Conchita Wurst.
Kromě výše zmíněných možností je ale v nabídce i filtr, který fotku upraví do podoby sovětského diktátora Josifa Stalina. A právě „Stalinův filtr“ je ten, který se ze všech nejvíce zalíbil mladým Rusům. Sociální sítě jako Instagram nebo VKontakte teď proto čím dál více zaplňuje obličej nechvalně proslulého tyrana.
Zajímavá je v tomto ohledu ale i strategie společnosti, jež aplikaci nabízí zadarmo ke stažení. Společnost si totiž pomocí aplikace zadarmo testuje software, který má rozpoznávat v záběrech lidské tváře a podle potřeby je upravovat. Zřejmě ve snaze vyvolat co největší rozruch nastavila firma „Stalinův filtr“ jako výchozí ze všech 15 možných.
Přestože ze západního pohledu může obdiv mladých Rusů vůči muži, jenž usmrtil miliony jejich předků, působit zvláštně, v Rusku se nejedná o nic neobvyklého. Server The Moscow Times podotýká, že například na začátku roku 2014 vydalo ruské církevní nakladatelství kalendář zaměřený právě na diktátora Stalina.
Stejně tak muzeum Perm-36, jehož expozice je věnovaná obětem Stalinových represí, před nedávnem odstranilo všechny zmínky o krutovládci, díky němuž se lidé do pracovních táborů dostávali. Pozadu ale nezůstalo ani ruské město Penza, které otevřelo takzvané „Stalinovo centrum“, které si klade za cíl „popularizovat praktiky používané za Stalinových časů, které jsou relevantní i dnes“.