Šyrokyne: vesnice zkázy. Denně pod ruskou palbou

'VESNICE DUCHŮ'

Šyrokyne: vesnice zkázy. Denně pod ruskou palbouNOVÉ
Foto: Reprofoto: Twitter/Bernd Grossheim
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na východě Ukrajiny se v posledních dnech znovu rozhořely boje mezi vládními vojsky a proruskými separatisty. Bojuje se hlavně v okolí Doněcka a poblíž vesnice Šyrokyne, která leží na pobřeží Černého moře. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve své nejnovější zprávě potvrdila, že tuto vesnici, o kterou se bojuje již několik měsíců, opustili všichni zbývající civilisté a že většina domů je zbořena. 

Přestože by na Donbase mělo od poloviny února platit příměří dojednané v Minsku, a přestože by ani jedna ze znepřátelených stran neměla používat těžké zbraně, boje v okolí Šyrokyne pokračují. Tato vesnice, kterou jen stěží najdete mapě, se totiž nachází v bezprostřední blízkosti Mariupolu a představuje důležitý nástupní prostor pro případnou ofenzivu na toto přístavní město, o jehož dobytí se separatisté již v minulosti usilovně snažili. 

Na denním pořádku je proto ostřelování děly, houfnicemi a minomety, stejně tak jako neustálé přestřelky mezi pěšáky. Rozlišovat v bojových podmínkách civilisty od nepřátel je přitom – obzvláště pro dělostřelce – velice obtížné, a proto na boje v Šyrokyne dopláceli především nevinní civilisté. Již podle dřívějších zpráv vesnici opustil „každý, kdo mohl“. Nyní však došla trpělivost i těm posledním několika odvážným, kteří tu dosud přežívali, a z kdysi malebné černomořské vesničky se tak stalo „místo duchů“. 

„Příslušníci pozorovatelské mise navštívili Šyrokyne a potvrdili mediální zprávy, že všichni civilisté vesnici opustili,“ píše se ve zprávě OBSE. Pozorovatelé podle zprávy koncem června obešli několik míst, na kterých se při jejich předchozí inspekci zdržovali poslední civilisté a zjistili, že všechna jsou opuštěná: „Pozorovatelé tehdy našli jejich domy opuštěné a poškozené nebo přímo zničené.“

Ve zprávě se dále uvádí, že pozorovatelé po skončení obhlídky hovořili s velitelem samozvané Doněcké lidové „republiky“. Ten jim potvrdil, že poslední civilisté podle jeho informací opustili vesnici v polovině června. Pozorovatelé kromě obyvatel kontrolovali i škody na majetku. Při porovnání současného stavu se stavem ze začátku června, kdy vesnici navštívili naposled, konstatovali, že situace je čím dál horší a že více než 80 % domů je nyní zničeno. 

Šyrokyne zdaleka není jediným úsekem fronty, kde dochází k porušování příměří. Zato jde – vzhledem ke strategické poloze – o úsek, o který se bojuje s železnou pravidelností. Vzhledem k tomu, že se vesnice neustále odráží od obou znepřátelených stran a každou chvíli se nachází pod kontrolou někoho jiného, ji už dříve média překřtila na „pingpongový míček“. 

Čtěte také: Ukrajinská vesnice jako pingpongový míček. Šyrokyne střídá správce

Boje ve vesnici tradičně ustanou pouze ve chvílích, kdy přijdou na návštěvu inspektoři z OBSE. I proto pozorovatelé ve své nejnovější zprávě popsali situaci ve vesnici jako „relativně klidnou“. Boje se však po jejich odchodu vždy znovu rozhoří. Výmluvný příklad se stal v dubnu letošního roku, kdy se inspektoři pokusili zprostředkovat setkání mezi ukrajinským generálmajorem a ruským generálplukovníkem a dojednat možné zastavení palby. Muži se spolu sice dohodli, ale jen 43 minut poté, co inspektoři odešli, se pokračovalo v boji. 

Nejinak je tomu i nyní. Zprávy z posledních dní, zdůrazněné navíc příspěvky na sociálních sítích, které sem nahrávají lidé z místa, hovoří o tom, že boje znovu vzplanuly a ostřelování vesnice pokračuje. Z porušování příměří a používání těžkých zbraní se – ostatně jako vždycky – obviňují obě strany zapojené v konfliktu.

Jednotky věrné Kyjevu si stěžují na to, že musí čelit soustavnému ostřelování artilerie ráže 120–150 milimetrů, která by podle dohod z Minsku měla být stažena do zázemí. Ukrajinští vojáci, kteří se snaží příměří dodržovat, proto opětují palbu alespoň kulomety a pancéřovkami, které zakázány nejsou. 

Tuto „taktiku“ ukrajinských vojáků ovšem komplikuje fakt, že se potýkají s nedostatkem válečného materiálu. Proruští separatisté, kteří se těší otevřené podpoře ze sousedního Ruska, jsou podle nich vybaveni lépe. 

„Během poslední rotace jsme požádali o přídavek munice,“ postěžoval si už dříve jeden voják reportérům Rádia Svobodná Evropa. Dodal, že jejich žádost byla zamítnuta, protože v oblasti „momentálně nejsou žádné vojenské aktivity“. „Řekl jsem jim (armádním úředníkům), ať sem přijdou, sednou si sem a na vlastní oči se přesvědčí, co se tu děje,“ rozčiloval se tehdy Ukrajinec. 

Čtěte také: Děsivá reportáž z Ukrajiny: zabíjení a neutuchající palba

VIDEO: Ruská operační základna na Ukrajině. Objevily ji drony

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články