Čistky v Turecku pokračují, Erdogan řádí i ve vlastních řadách
Zásahy proti Gülenovým podporovatelům
Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zahájila kvůli pokusu o převrat čistku ve vlastních řadách. Potlačený puč z 15. července už měl za následek rozsáhlé zatýkání a propouštění stoupenců islámského duchovního Fethullaha Gülena – údajného strůjce rebelie části armády – v justici, ve školství, v médiích i v dalších sektorech.
Tisková agentura Anadolu informovala, že AKP, založená Erdoganem, v pátek vydala oběžník vyzývající členy k „okamžitému zahájení úsilí zbavit se těch, kteří jsou spojeni s Gülenovým hnutím nebo kteří podporují hanebný puč“.
Dokument rovněž nabádá místní odbočky strany, aby během čistek zabránily „agitacím a drbům“.
Turecký soudní systém není nezávislý, odsoudil zatykač Gülen
Ankara již dvakrát vyzvala Spojené státy, kde Gülen již delší dobu žije, k jeho vydání. Ve čtvrtek na něj dokonce istanbulský soud vydal mezinárodní zatykač. Gülen několikrát důrazně odmítl, že by se na převratu jakkoli podílel a zatykač vydaný tureckými úřady na svou osobu odsoudil.
„Je dobře zdokumentováno, že turecký soudní systém není nezávislý, takže tento zatykač je jen dalším příkladem příklonu prezidenta Erdogana k autoritativnímu režimu a odklonu od demokracie,“ uvedl Gülen. Ve svém prohlášení opětovně odmítl, že by se na pokusu o puč podílel.
Od nezdařeného puče části armády usiluje Turecko o to, aby Spojené státy Gülena vydaly. Žádosti podalo již dvě – druhou s dalším podrobným odůvodněním poté, co první Američané odmítli jako nedostatečné. K druhé se Washington zatím nevyjádřil.
Turecké úřady provádějí v zemi od puče rozsáhlé čistky ve státní správě s cílem odstranit skutečné či domnělé příznivce Gülena. O místo a cestovní pasy přišlo několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů či učitelů. Další tisíce osob čelí trestnímu stíhání.