Obama vyjádřil obavu o polskou demokracii. Televize jeho slova překroutila

Chválil, nebo kritizoval?

Obama vyjádřil obavu o polskou demokracii. Televize jeho slova překroutilaAKTUALIZOVÁNO
Americký prezident Barack Obama na summitu ve Varšavě. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Polská televize TVP překroutila páteční slova amerického prezidenta Baracka Obamy, který ve Varšavě u příležitosti summitu NATO vyjádřil svému polskému protějšku Andreji Dudovi znepokojení z možného oslabení demokracie v Polsku. V neděli na to upozornil list The Washington Post, podle kterého dává reportáž za pravdu Obamovým obavám a vyvolává pochyby o ujišťování polských politiků, že média v zemi i přes reformy zůstávají nezávislá.

Obama „jako přítel a spojenec“ vyzval k podpoře demokratických institucí v Polsku a zdůraznil význam právního státu, nezávislé justice a svobodných médií. Řekl také, že na podpoře demokracie musí spolupracovat všechny strany.

Diváci veřejnoprávní TVP se ale ve večerních zprávách podle The Washington Post dozvěděli o schůzce zcela jiné informace. „Devadesát pět procent schůzky se týkalo NATO a bezpečnosti, ale Obama ocenil i polské demokratické úsilí,“ citoval americký deník polského televizního reportéra. „K otázce ústavního soudu řekl, že si je jistý, že šíření demokratických hodnot nebude zastaveno,“ dodal reportér.

Poté televize pustila záběr, na kterém Obama s důrazem na vzájemné přátelství vyjádřil znepokojení, zároveň ale vypustila jádro sdělení šéfa Bílého domu, napsal deník. Dodal, že TVP v překladu Obamových slov, který byl namluven a přehrán současně s originální zvukovou stopou, původní význam pozměnila.

„Polsko je a bude demokratickým příkladem pro celý svět,“ uvedla TVP. Podle The Washington Post bylo Obamovo vyjádření jiné: „Polsko ve světě platí za příklad demokratických praktik a nadále tomu tak musí být.“

Pravicová strana Právo a spravedlnosti (PiS) po výrazném vítězství v parlamentních volbách loni v říjnu učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřila k nim novela zákona o ústavním soudu, jež podle kritiků ochromila nejvyšší justiční orgán v zemi. V rámci Evropské unie to vedlo Brusel v lednu k zahájení procedury, která by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku.

Těsně před Obamovým příletem do Polska poslanci PiS schválili nový zákon o ústavním soudu, avšak odmítli všechny návrhy opozice, podle které je nový zákon opět neústavní a skýtá vládnímu táboru další možnosti, jak činnost nejvyššího justičního orgánu v zemi blokovat.

Čtěte také: Polská mediální realita: přes 160 novinářů odešlo z veřejnoprávní TV

Komise znovu tvrdě kritizovala Polsko. Varšava je nemile překvapená

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články