Zákaz cestování, zmrazení majetku. To jsou sankce za Krym
Ministři zahraničí EU schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu. Týkají se zmrazení majetku a omezení cest do unie. Opatření postihnou hlavně vrcholné ruské a ukrajinské politiky a vojáky. Další opatření EU mohou následovat. Washington na sankce navázal vlastním seznamem, který zahrnuje i sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče.
Seznam, který EU zveřejnila po zasedání ministrů zahraničí v Bruselu, obsahuje členy ruského i krymského parlamentu a několik příslušníků ozbrojených sil. Včetně stávajícího premiéra Krymu Sergeje Aksjonova a ruského podnikatele Alexeje Čalyja, starosty Sevastopolu. „Je nám líto, že se Rusko dosud nezapojilo do jednání s Ukrajinou,“ řekla ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová na tiskové konferenci poté, co byly vyhlášeny sankce. Seznamy postižených osob můžou během týdne ještě narůstat.
Britský ministr zahraničí William Hague pro BBC uvedl, že seznamy trestaných lidí ale nejsou trvalé. Sankce jsou přímou odezvou na to, jak „Rusko reaguje na referendum na Krymu, které bylo výsměchem skutečné demokracii. Také závisí na tom, jak se postaví k možnosti diskusí a přímých jednání s Ukrajinou v průběhu příštích dnů.“
Sankce Baracka Obamy: Janukovyč, Rogozin i Aksjonov
Mezi jedenácti vrcholnými politiky a separatistickými vůdci, na které uvalil sankce americký prezident Barack Obama jsou kromě Aksjonova i ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč a ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Na své tiskové konferenci je označil za hlavní viníky ruské intervence na Krymu a obvinil je z „narušování demokratických procesů a institucí na Ukrajině.“ Zákazem cest do Spojených států a zmrazením jejich majetku v USA o hodinu později navázal na opatření EU.
Pokud bude Moskva i nadále na Ukrajině zasahovat a nestáhne se z Krymu, USA je připravena zavést další sankce. „V opatřeních budeme pokračovat, aby Rusku bylo jasné, že dalšími provokacemi nedosáhne ničeho jiného, než své izolace a ztráty vlivu ve světě,“ uvedl Obama. Bílý dům dodal, že sankce „byly zdaleka nejkomplexnější sankce od konce studené války,“ a odmítl tak kritiku, že jejich rozsah byl příliš omezený.
EU a USA k sankcím přistoupily po nedělních výsledcích referenda o připojení Krymu k Rusku, ve kterém hlasovalo téměř 97 % voličů pro odtržení od Ukrajiny - tedy alespoň podle informací krymské vlády. Kyjevská vláda, USA i EU ho považují za protizákonné a uvalily sankce na lidi, kteří v něm sehráli klíčovou roli. Sankce začaly platit s okamžitou platností.