Skandál ruských atletů: k dopingu se přiznala i vítězka OH
Výbušný dokument ARD
Rusko čelí podezření z plošného uplácení a systémového dopingu ve světě sportu. Podle dokumentárního snímku, který odvysílala ve středu německá veřejnoprávní televize ARD, 99 % ruských atletů bere zakázané látky a uplácí úředníky, aby se na to při testech nepřišlo. V dokumentu se k dopingu přiznala i olympijská vítězka z Londýna Maria Savinovová.
Savinovová, která získala v Londýně v roce 2012 zlatou medaili v běhu na 800 metrů, se v dokumentárním filmu přiznala k užívání zakázaného steroidu oxandrolone, který mimo jiné zvyšuje sílu svalů a jejich hustotu. V dokumentu je tvář atletky mimo záběr, slyšet je pouze její hlas, který je však předabován do němčiny. Televize má prý ale podle agentury Reuters dokument v originálním znění k dispozici.
K dopingu se ve snímku kromě Savinovové přiznala i další známá ruská atletka, trojnásobná vítězka chicagského maratonu Lilia Šobuchovová. Prý zaplatila Ruské atletické federaci 450 tisíc eur, aby utajila její pozitivní dopingový nález. Atletka byla přesto letos na jaře za doping dvouletým zákazem potrestána.
„Většina, opravdu až 99 %, atletů, které reprezentují Rusko, bere zakázané látky,“ uvedla v dokumentu televize ARD bývalá ruská diskařka Jevgenija Pečerinovová, „Můžete brát absolutně všechno. Cokoliv, na co si vzpomenete,“ dodala pětadvacetiletá Ruska, která za doping dostala desetiletý trest.
Antidopingový šéf falšoval testy
Dopingový a korupční skandál se podle německého dokumentu týká nejenom Ruské atletické federace (RAF), ale zasahuje i do struktur Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF), která je nejvyšší světovou organizací řídící atletiku, pod kterou spadá i Český atletický svaz. Přináší totiž vyjádření někdejšího člena vedení národní antidopingové agentury Rusada Vitalija Stěpanova a jeho manželky Julie, bývalé běžkyně, která doping rovněž užívala.
Podle Stěpanova je běžnou praxí, když představitelé různých sportovních svazů uplácí komisaře, aby pozitivní testy sportovců na doping ututlali. Stěpanov z falšování testů a distribuce zakázaných látek konkrétně obvinil šéfa ruské antidopingové laboratoře Grigorija Rodčenkova. Jeho žena pak trenéry z jejich poskytování. Dále také Stěpanovová uvedla, že šéf lékařské komise národní federace RusAthletics Sergej Portugalov zásoboval sportovce dopingem za 5 % jejich příjmů. Případným kontrolám mimo soutěže se pak prý ruští atleti v zahraničí vyhýbali skrze užívání falešných jmen.
Čtěte také: Cyklista Kreuziger Tour nepojede, vyšetřuje ho antidopingová komise
„Jedná se o vážná podezření. Jsem informován, že v případě Šobuchovové etická komise IAAF již zahájila vyšetřování. Počkáme tedy na její kompletní zprávu,“ řekl mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams pro agenturu AP. Podezřením se začala zabývat i Světová antidopingová agentura (WADA). „Samozřejmě je to šokující zpráva,“ uvedl pro televizi ARD ředitel WADA David Howman.
Podle IAAF v současnosti sankcím kvůli užívání zakázaných látek podléhá 67 ruských atletů. Televize ARD ve snímku poukázala na dopingová provinění sportovců i v dalších odvětvích jako je plavání, cyklistika, biatlon či vzpírání. Ruská atletická federace veškerá obvinění popřela. RusAthletics odmítl záležitost komentovat.