KLDR děsí: oznámila test vodíkové pumy
Severní Korea dnes sdělila, že provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy. Překvapivé oznámení podle AP zřejmě prohloubí mezinárodní izolaci země a vyvolá tlak na další sankce v rámci OSN. Ozývají se ale už i první hlasy, které zpochybňují, že šlo o skutečnou vodíkovou pumu. Jihokorejské ministerstvo obrany podle Reuters uvedlo, že Severní Korea možná do testované pumy přidala malé množství vodíku. Radiace však nebyla Jihokorejci zaznamenána.
Japonský premiér Šinzó Abe označil zkoušku za „vážnou hrozbu“ pro bezpečnost jeho země, vláda v Jižní Koreji pokus odsoudila a svolala na dnešní ráno krizovou schůzku. Odpoledne se podle agentury Reuters patrně sejde Rada bezpečnosti OSN.
Bílý dům uvedl, že tvrzení severokorejského režimu o úspěšném testu vodíkové pumy nemůže potvrdit, ale odsoudil jakékoli porušování rezolucí RB OSN. Severní Koreu vyzval k dodržování jejích mezinárodních závazků. Na severokorejské „provokace“ prý USA adekvátně odpoví a budou nadále „chránit a bránit“ své spojence v regionu.
Vodíkovou bombu je těžší vyrobit
Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.
Severokorejský režim vzápětí prostřednictvím státní agentury KCNA oznámil, že bude pokračovat v posilování svého jaderného programu. Chce se tak prý bránit proti „nepřátelské politice Spojených států“. Ve svém zbrojním programu prý bude Pchjongjang pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington zachovávat svůj „agresivní postoj“.
KLDR zároveň uvedla, že bude jednat jako zodpovědná jaderná mocnost a jadernou zbraň nepoužije, pokud nebude narušena její suverenita. Svůj jaderný arzenál prý také neposkytne třetí straně.
Ohnisko otřesu 10 km v podzemí
Americká geologická služba USGS zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 SEČ. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seismologů bylo na povrchu. Otřesy ihned vyvolaly podezření, že Pchjongjang provedl jaderný test.
Po zhruba dvou a půl hodinách oznámila jihokorejská televize, že šlo test vodíkové pumy. Davy lidí oblečených v tlustých zimních kabátech, kteří se shromáždili u obří obrazovky poblíž nádraží v severokorejské metropoli, podle agentury AP propukli v jásot, když moderátorka oznámení četla.
Tohle je fotka AP. Obyvatelé severokorejského Pchjongjangu sledovali v televizi oznámení úspěšného testu. pic.twitter.com/DDg1O6kQKP
— Filip Horký (@FilipHorky)
January 6, 2016
Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN.
Analytici soudí, že Pchjongjang vlastní několik základních jaderných pum a nyní usiluje o výrobu bojových hlavic s miniaturizovanou bombou, které mohou být připevněny k raketám schopným zasáhnout americké pobřeží.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu, už loni v prosinci. Spojené státy a zahraniční experti byli tehdy skeptičtí. Někteří odborníci oslovení agenturou Reuters vyjadřovali pochyby ohledně úspěšného testu vodíkové pumy i dnes. „Severní Korea činila prohlášení o svém jaderném a raketovém programu i v minulosti, ta se ale nepotvrdila,“ uvedla Melissa Hanhamová z kalifornského střediska pro nešíření jaderných zbraní.
Podle Yanka Uka z organizace Korea Defence and Security Forum lze severokorejskému tvrzení vzhledem k rozsahu testu těžko uvěřit. „Možná testovali nějaké zařízení na půl cesty mezi atomovou a vodíkovou bombou,“ soudí vědec.