Tusk: Jedinou alternativou k Evropské unii je chaos
Brexit
Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že jedinou alternativou k Evropské unii je politický chaos, návrat národních egoismům i vítězství nedemokratických tendencí. Zároveň uvedl, že komentáře bývalého starosty Londýna Borise Johnsona, kde přirovnával Hitlerovy záměry k unijním, jsou absurdní, píše web BBC.
Podle Tuska funguje Evropská unie jako „protipožární zeď před konflikty mezi evropskými státy“. Dodal také, že banální pravdou je, že jedinou alternativou k EU je politický chaos, návrat k národním egoismům a v konečném důsledku i vítězství nedemokratických tendencí, které mohou vést k opakování dějin. Bývalý polský premiér Tusk vyslovil svou „obranu vize Evropy“ během společné tiskové konference s dánským premiérem.
„Britští obyvatelé se rozhodnou podle sebe a nepotřebují k tomu žádné našeptávače, obzvláště ne ty z Bruselu. Tomu rozumím velmi dobře,“ promluvil Tusk v souvislosti s nadcházejícím referendem o setrvání Velké Británie v EU. „Nemohu ale mlčet, když slyším, že je Evropská unie srovnávána s plány a projekty Adolfa Hitlera. Takovéto absurdní argumenty by sice měly být zcela ignorovány, ovšem ne pokud byly formulovány jedním z nejvlivnějších politiků vládní strany,“ nechal se slyšet Tusk.
Tusk zdůraznil, že EU je společným nástrojem, nikoli superstátem, že je prostředkem pro státy, aby spíše spolupracovaly, než aby vládly Evropě. „EU může být obviňována kvůli mnoha věcem, ale stále zůstává nejúčinnější obranou proti stále nebezpečným a často tragickým konfliktům mezi evropskými národy,“ dodal.
Tusk svými slovy reagoval na nedávný výrok bývalého starosty Londýna Borise Johnsona, který řekl, že Evropská unie pokračuje v cestě Adolfa Hitlera a Napoleona a že se snaží vytvořit evropský superstát. Tusk taková slova označil za „politickou ztrátu paměti“.
Johnson, zastánce brexitu, rovněž prohlásil, že osmadvacítka postrádá demokracii a sjednocující autoritu a že je odsouzena k neúspěchu. „Napoleon, Hitler, zkoušeli to různí lidé a vždy to skončilo tragicky… Evropská unie se snaží dělat totéž, i když odlišnými metodami. EU nemá vedení, které by všichni respektovali a chápali. To způsobuje absenci demokracie,“ dodal.
Podle agentury Reuters se jedná o nejtvrdší reakci ze strany Bruselu, který se jinak úzkostlivě snaží držet stranou vrcholící kampaně před červnovým referendem Britů o vztahu jejich země k EU. Britové budou o setrvání v EU hlasovat 23. června a zatím stále není jasné, jak by mohlo hlasování dopadnout.