Nečasová dostala dvouletou podmínku za zneužití zpravodajců
Kauza Nagyová
Soud uznal Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a trojici zpravodajců vinnými v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Rozsudek není pravomocný, lze předpokládat, že obžalovaní se proti němu odvolají. Výši uložených trestů soud teprve oznámí. Nečasová byla odsouzena ke dvěma letům vězení s tříletou podmínkou. Také ji dostala pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy.
Obžalovaní zpravodajci rovněž dostali podmínky – bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Ondrej Páleník 18 měsíců. Soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Středeční rozhodnutí není pravomocné.
Jana Nečasová měla podle soudu obrovský, nezdravý vliv nejen na osobní život, ale i na práci premiéra Petra Nečase. Motivem Nečasové k zosnování zneužití zpravodajství byla „hluboká nenávist“ k premiérově tehdejší ženě Radce, kterou nechala sledovat. Chtěla prokázat její údajnou nevěru, aby se Nečas rychleji rozvedl, uvedla ve středu soudkyně.
„Obžalovaná Radku Nečasovou častovala těmi nejsprostšími nadávkami, které tady dále nebudu uvádět. Snahou bylo prokázat její údajnou nevěru ve světle toho, co obžalované řekla její kartářka,“ konstatovala soudkyně Pavla Hájková při zdůvodnění odsuzujícího rozsudku, kterým Nečasové uložila dvouletou podmínku a pětiletý zákaz činnosti.
„Tlačila na svědka Nečase, aby se urychleně rozvedl a aby s tímto rozhodnutím už neotálel. Toto jednoznačně vyplynulo z odposlechů,“ zdůraznila soudkyně.
Soud má za prokázané i to, že obžalovaná zasílala Radce Nečasové hanlivé sms zprávy, protože telefony, z nichž byly odesílány, byly u obžalované nalezeny.
Aféra kolem někdejší šéfky premiérova kabinetu přispěla v roce 2013 k pádu vlády Petra Nečase. Nagyová podle verdiktu nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali Nečasovu tehdejší manželku Radku. Využila k tomu svůj „blízký osobní poměr“ s premiérem. Státní zástupci tvrdí, že získáním informací o manželce chtěla uspíšit Nečasův rozvod.
Předchozí soudkyně Helena Králová obžalované u Obvodního soudu pro Prahu 1 opakovaně osvobodila. Zprošťující verdikty však pokaždé zrušil odvolací senát, který nakonec nařídil soudkyni vyměnit kvůli nerespektování jeho právních názorů. Věc převzala Pavla Hájková.