Jak ovládnout Českou televizi? ANO, SPD a KSČM stačí neschválit dvě zprávy

přijde útok na veřejnoprávní ČT?

Jak ovládnout Českou televizi? ANO, SPD a KSČM stačí neschválit dvě zprávyNOVÉ
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš diskutuje se svým prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

3
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Sněmovna má ze zákona páky, jak ovlivnit fungování veřejnoprávní České televize (ČT), která by měla být nezávislá. Televize totiž musí každý rok předkládat poslancům ke schválení dvě výroční zprávy. V zákoně přitom stojí, že pokud zprávu dvakrát po sobě sněmovna neschválí, může odvolat celou Radu ČT. V dolní komoře se už nyní jasně ukazuje spolupráce mezi hnutím ANO, SPD a KSČM – tedy stranami, kterým se současné fungování televize vůbec nezamlouvá a rády by prosadily určité změny.

Není to poprvé, co se začaly objevovat spekulace, že kdyby poslanci chtěli, mohli by „ovládnout“ Českou televizi. Umožňuje jim to zákon o ČT, podle nějž mohou odvolat celou Radu ČT. To je orgán, který kontroluje činnost televize a jehož členy volí právě poslanci. Po proběhlých podzimních volbách mají ale tyto spekulace úplně jiný rozměr – ve sněmovně totiž nikdy nesedělo tolik silných odpůrců veřejnoprávních médií jako nyní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Do dolní komory se dostal s více než desetiprocentním ziskem Tomio Okamura, který by nejraději média veřejné služby zestátnil. Tvrdí o nich, že špatně hospodaří, a avizoval, že pokud bude sedět ve vládě, zaměří se na ně. Naposledy na Českou televizi zaútočil v pátek při tiskové konferenci. Konkrétně osočil pořad 168 hodin, že lže, vymýšlí si a dehonestuje hnutí SPD. Vedle toho přibylo poslanců za hnutí ANO, jejichž šéf Andrej Babiš tvrdí, že ho ČT poškozuje, podal na ni stížnost a redaktory z pořadu Reportéři ČT dokonce nazval „zkorumpovanou pakáží“.

Právě tyto dvě strany spolu s komunisty, kteří taktéž nepatří k fanouškům veřejnoprávních médií, jsou přitom očividně domluveny na spolupráci ve sněmovně. Ukázalo se to už během prvních hlasování ve sněmovně – společně například zvolily předsedou Poslanecké sněmovny nominanta hnutí ANO Radka Vondráčka. Projevilo si to i při pokračování schůze v pátek, kdy se volili místopředsedové dolní komory. Opozice dokonce nepřiznanou koalici ANO, SPD a KSČM označovala spojením „hlasovací mašinerie“.

Odstavec v zákoně

Pravomoc odvolat celou Radu ČT přitom dává poslancům jeden odstavec v zákoně. „Poslanecká sněmovna může Radu odvolat, neplní-li Rada opakovaně své povinnosti stanovené tímto zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí Výroční zprávu o činnosti České televize nebo Výroční zprávu o hospodaření České televize,“ píše se v zákoně.

„Rizikového“ odstavce, který dává poslancům páku na ovládnutí České televize, si je vědom i předseda Rady ČT Jan Bednář. „Podle mého názoru by toto ustanovení v zákoně o České televizi vůbec nemělo být. Neměla by být vůbec možnost, aby Poslanecká sněmovna odvolala celou radu. Má mít pravomoc odvolat jednotlivce, pokud neplní svoji funkci, nebo je třeba trestně stíhán. To jsou oprávněné důvody. Ale možnost odvolat celou radu ještě pod touto záminkou, která je zcela neprůhledná, to já považuji za naprosto nesprávné a dle mého názoru to být v zákoně nemá,“ uvedl pro server Echo24 Bednář.

Ve sněmovně nyní čekají na schválení obě výroční zprávy České televize za minulý rok. Tu první televize odevzdává na konci března a poslanci se k ní většinou dostanou v červenci, tu druhou poté na konci srpna a projednává se většinou v listopadu. O výročních zprávách se hlasuje na plénu, před tím musí projít volebním výborem.

Letos do projednávání zasáhly volby, které se konaly na konci října. První výroční zpráva tak prošla výborem, ale na schůzi se na ni už nedostalo, k té druhé se nestihl vyjádřit ani volební výbor. O obou zprávách tak bude hlasovat sněmovna už v novém složení a není vyloučeno, že obě zprávy se dostanou na plénum naráz.

Opozice má strach ze zneužití

Obavy o nezávislost veřejnoprávních médií ze strany především stran od středu doprava, které skončily v opozici, byly zřejmé i během pátečního jednání ve sněmovně. Hned několik předsedů stran či poslaneckých klubů se rozhodlo reagovat na Okamurovo vystoupení na tiskové konferenci, kde kritizoval Českou televizi.

Poslankyně Miroslava Němcová se dokonce obává, že by neschválení zpráv klidně mohla nepřiznaná koalice ANO, SPD a KSČM k obměně Rady ČT využít. „Já se toho obávám. Ty jednoznačné výhrůžky, které adresoval veřejnoprávním médiím předseda SPD Tomio Okamura, to, jak se přidávali komunisté, a zároveň hanlivé označení České televize z ústa Andreje Babiše… Tyto tři strany tady ve sněmovně stvrdily spojenectví tím, jak hlasovaly. Pokud se shodne tato koalice na postojí k veřejnoprávním médiím, tak Česká televize je podle mého ve velkém ohrožení,“ uvedla pro server Echo24 Němcová. Ta v minulém volebním období zasedala ve volebním výboru, do jehož gesce Česká televize spadá.

A obavy vyjádřil i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Riziko ovládnutí hrozí,“ napsal v sms pro server Echo24.

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) může vést cesta i přes zrušení koncesionářských poplatků, o kterém Okamura mluvil. „Myslím, že ovládnutí veřejnoprávních médií je jedním ze spojovacích prvků této nevyřčené koalice. A myslím, že se dá odhadnout i další cesta k ovládnutí. Populisticky slíbí, že ušetří lidem koncesionářské poplatky, a tím televizi dostanou pod vládu schvalováním rozpočtu,“ dodal pro deník Echo24 poslanec Jan Farský (STAN).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pod tlakem otázek Okamura pohrozil veřejnoprávním médiím zestátněním

‚Jste zkorumpovaná pakáž.‘ Babiš zaútočil na reportérku ČT

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články