Je Babiš obviněný? Státní zástupce mlčí, jméno exministra nevysloví
KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Vyšetřování bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli údajnému dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo je možná tím nejcitlivějším bodem podzimních sněmovních voleb. Babišovi sice setrvale klesá popularita, jeho hnutí je i tak favoritem předvolebních průzkumů a je pravděpodobné, že se bude podílet na sestavování příští vlády. Veřejnost by tak měla ještě před volbami vědět, zda je Babiš obviněný a čeho se měl dopustit.
Orgány činné v trestném řízení podle trestního řádu při vyšetřování nemůžou příliš říci – musí dbát na to, aby zveřejněné informace třeba neohrozily trestní řízení nebo aby neprozradily jména aktérů vyšetřování. V trestním řádu ale existuje drobná výjimka – v určitém rozsahu lze některé informace zveřejnit, odůvodňuje-li to veřejný zájem. Zastupitelství, které vyšetřování dozoruje, by tak mohlo o vyšetřování možného budoucí premiéra informovat více. Ale nečiní tak.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Státní zástupce může třeba říci, kvůli jakým trestným činům trestní řízení zahájil. Když se kupříkladu řešila poslední mediálně sledovaná kauza dotačních podvodů na ministerstvu školství, v níž figuroval vysoký fotbalový funkcionář Miroslav Pelta, vrchní státní zastupitelství uveřejnilo počet stíhaných fyzických i právnických osob a spáchané trestné činy.
Nyní je možné si klást otázku, zda je ve veřejném zájmu vědět, že politik, který si dělá ambice na předsedu vlády této země je obviněný a proč je obviněný.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nechtěl komentovat, zda se právě u Babiše jedná o veřejný zájem. „K vašemu dotazu nebude nejvyšší státní zástupce poskytovat žádné vyjádření. Jakékoliv komentáře k živé trestní věci nepovažuje za vhodné,“ uvedl deníku Echo24 jeho tiskový mluvčí Petr Malý.
Stejně tak se k tomu nechtěl vyjadřovat prezident Unie státních zástupců Jan Lata. „Zveřejňování informací z trestního řízení je v každém konkrétním případě odpovědností policie a dozorového státního zástupce, kteří musí především dbát na to, aby nebyl ohrožen účel trestního řízení. Nemám bližší znalost kauzy Čapí hnízdo. Proto si netroufám říci, v jaké míře je či naopak není vhodné informovat média o probíhajícím trestním řízení. Je to dotaz na dozorového státního zástupce,“ uvedl pro server Echo24 Lata.
Jména neznámá
Městské státní zastupitelství, které vyšetřování Čapího hnízda dozoruje, ale od samého počátku neříká, koho se vyšetřování týká. Už od začátku srpna, kdy policie zažádala sněmovnu o vydání dvou poslanců právě kvůli Čapímu hnízdu, městské státní zastupitelství „jména nekomentuje, nesděluje“. Že se jedná právě o Babiše a jeho stranického kolegy Jaroslava Faltýnka ví veřejnost jen díky vydávání ve sněmovně.
V pátek 29. září začalo rozesílat jednotlivá obvinění. Nevíme ale, jestli je mezi nimi i to pro Babiše a nedozvíme se ani to, jestli si jej převzal. „Budeme informovat, až se vrátí všechny doručenky. Jména sdělovat nebudeme,“ uvedla pro Echo24 tisková mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Hranice, co říci a co nikoliv, je tenká. Tiskový mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný připustil, že u vlivných osob zájem veřejně informovat stoupá. „Jinak samozřejmě platí, že čím vlivnějších osob se kauza dotýká, tím obecně stoupá zájem na informování veřejnosti,“ uvedl serveru. Radit u konkrétní kauzy, co říci a co už ne, ale podle něj nelze.
„V trestním řízení je vždy nějaká strategie policie a státního zástupce, co budou komentovat a co ne. Někdy by taková informace prostě zmařila další plánované úkony. Osobně bych se zřejmě cítil dotčený, kdyby mi nějaký jiný státní zástupce bez znalosti konkrétní věci přes média radil, co ve své kauze mám nebo nemám říkat novinářům – proto pochopitelně to samé nechceme činit druhým,“ dodal.
V nedávné minulosti se na veřejný zájem odvolával například náměstek olomouckého státního zástupce Pavel Komára, a to když probíhala reorganizace policie. Ten loni v červnu informoval média o plánovaném předvolání tvůrců policejní reorganizace, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Laubeho. Veřejnost se o jejich předvolání dozvěděla dříve než policejní funkcionáři.
Nejvyšší státní zástupce Zeman kvůli tomu ale podal na Komárna kárnou žalobu. Komár podle něj porušil povinnost zachovat mlčenlivost, ohrozil důvěru ve státní zastupitelství a porušil tím zákon o státním zastupitelství. Komár u soudu pochybení odmítl, tvrdil, že tak učinil ve veřejném zájmu.