Český voják v Africe: Situace se zhoršuje, roste počet útoků
Situace ve Středoafrické republice
S náročnými klimatickými podmínkami, kulturními a sociálními rozdíly i s přepadením se musel vypořádat během pozorovatelské mise ve Středoafrické republice (SAR) český voják Marek Vydržel. Situace v zemi se podle něj zhoršuje. V pátek na pražském Vítkově dostal společně s dalšími vojáky medaili za působení v zahraničních misích. Z mise OSN ve Středoafrické republice se vrátili i další dva čeští pozorovatelé.
Podle Vydržela je bezpečnostní situace v zemi nejhorší od roku 2014. „Zaznamenali jsme i útoky proti OSN, došlo ke ztrátám na životech. A přesto, že bylo v Itálii podepsané příměří, tak počet útoků roste,“ řekl Vydržel. „Takže bezpečnostní situace je velice nepředvídatelná a má zhoršující se tendenci,“ poznamenal.
Sám zažil loupežné přepadení, když jel v uniformě a ve služebním autě. „Byl jsem přepaden a okraden, ale v ohrožení života jsem se necítil, jde jim skutečně jen o ten zisk,“ podotkl. V bezpečí se podle něj člověk ve Středoafrické republice necítí. Do konfliktu nebo mezi rozzuřený dav se podle svých slov nedostal.
Misi označil za náročnou i kvůli klimatickým podmínkám, protože se v zemi střídají velká vedra s následnou zimou a vydatnými dešti. Nejnáročnější ale podle něj jsou kulturní a sociální rozdíly, protože pozorovatelé pracují v mezinárodním týmu. On sám byl v týmu jediným Evropanem. Kvůli kulturním rozdílům proto neustále hrozí nebezpečí nedorozumění, kdy se může někdo snadno rozzlobit, řekl. „To je pak člověk rád, že je neozbrojen,“ poznamenal v nadsázce.
Pozorovatelé OSN totiž v misi slouží beze zbraně. Jejich hlavním úkolem je hlídkování a monitorování bezpečnostní situace. „V přiděleném regionu jsme jezdili a monitorovali bezpečnostní situaci a další věci s tím spojené, vzdělání, hygiena, nemoci a tak dále,“ řekl.
V mezinárodním týmu působí lidé znalí francouzštiny, protože většina místního obyvatelstva mluví francouzsky, méně vzdělaní používají místní řeč. Do terénu vyrážel dvoučlenný až pětičlenný tým, další člověk vždy musel zůstat na základně u vysílačky.
Vydržel v misi začínal jako personalista, poté působil jako bezpečnostní důstojník. „Střídá se to tak, aby byl každý nahraditelný, protože ten tým je autonomní, protože podpora není žádná. Vyšlou vás někam, tam plníte operace samostatně. Takže jsme to točili tak, aby se každý v té dané funkci dokázal orientovat,“ dodal.