Co s rizikovým ruským antivirem? Používají ho i některé české instituce

Hackerské útoky

Co s rizikovým ruským antivirem? Používají ho i některé české instituceNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Svět
Sdílet:

Vášnivou diskuzi o bezpečnosti ruských antivirů vyvolala nedávná zpráva listu The Wall Street Journal. Ten informoval o dva roky starém kybernetickém útoku, během něhož ruští hackeři ukradli citlivá data americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Na vině může být údajně ruský antivir Kaspersky, který v sobě podle některých expertů obsahuje úmyslné chyby v kódu jako zadní vrátka pro ruskou rozvědku. MF Dnes dodává, že stejný program používá i několik českých institucí.

Jak vyplynulo z registru smluv, ruský antivirový software má v počítačích třeba ministerstvo vnitra, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Městská policie Brno, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či Mendelova univerzita v Brně. Programu Kaspersky nahrávala především široká databáze virů a dalšího škodlivého softwaru. Firma Kaspersky Lab obvinění energicky popírá a tvrdí, že se nikoli vlastní vinou ocitla uprostřed geopolitického boje.

O bezpečnosti ruského antiviru polemizuje Dušan Navrátil, šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „Můj názor je ten, že bychom měli používat hardware či software pouze států, kteří jsou našimi spojenci – ať už v EU, či v NATO. Problém je v zákoně o veřejných zakázkách. Ten to takto rozlišovat neumožňuje,“ řekl před časem v rozhovoru pro MF Dnes.

The Wall Street Journal napsal, že do soukromého počítače externího zaměstnance NSA se možná hackeři dostali právě přes antivirový program ruské společnosti Kaspersky Lab. Její produkci minulý měsíc americká vláda zakázala instalovat do úředních počítačů kvůli podezření, že firma pracuje pro ruskou rozvědku. NSA informaci amerického deníku odmítla komentovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Senátor Ben Sasse, člen branného výboru horní komory Kongresu, označil informaci za alarmující. „NSA musí vystrčit hlavu z písku a vyřešit problém externích zaměstnanců. Rusko je v kybernetickém prostoru naším jasným nepřítelem, nemůžeme si dovolit taková selhání,“ řekl Sasse agentuře Reuters.

NSA útok na své servery objevila až loni na jaře, píše The Wall Street Journal. Hackeři ukradli údaje o tom, jak agentura proniká do cizích počítačových sítí, jaké programy k tomu používá a jak sama chrání své sítě uvnitř USA. Pokud by Rusové tyto údaje dostali do rukou, mohli by lépe chránit své systémy a snadněji naopak pronikat do těch amerických.

Podle amerického listu jde o jeden z nejzávažnějších hackerských útoků vůbec. V roce 2013 Edward Snowden, jiný zaměstnanec NSA, ukradl ze serverů této bezpečnostní agentury údaje o špionážních metodách USA v zahraničí.

Čtěte také: OSN vyzvala KLDR, aby netýrala děti a nezneužívala dětskou práci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články