Turecké jezero skrývalo 3000 let starý hrad
archeologický nález
- red,
Neuvěřitelný nález čekal na archeology na dně Vanského jezera v Turecku. Při jeho prohledávání narazili na 3000 let starou pevnost. Nyní budou podmořskou památku dále zkoumat, informuje web Hürriyet Daily News.
Zaplavený hrad je nejspíše pozůstatkem starověkého arménského království Urartu. To se rozkládalo na částech dnešního Turecka, Arménie a Íránu v devátém až šestém století před naším letopočtem. Právě oblast Vanského jezera byla centrem království.
Pevnost objevili výzkumníci z univerzity Van Yüzüncü Yıl. Turečtí archeologové narazili na pozůstatky zdi starověké pevnosti. „Zdi pevnosti pokrývají široký úsek. Vykopávky musí proběhnout pod vodou, ale nevíme, jak ty zdi jsou hluboké. Viditelná část je vysoká asi tři až čtyři metry a pozůstatky hradu pokrývají oblast zhruba jednoho kilometru,“ popsal nalezené ruiny podmořský fotograf Tahsin Cejlan.
Ve starověku jezero ustoupilo a díky tomu mohly na jeho břehu vzniknout rozsáhlé vesnice a městečka. Když hladina stoupla, tak tato obydlí zaplavila.
Nejedná se o první nález na dně Vanského jezera. Již dříve výzkumníci objevili podivuhodné stalagmity, které nazvali „vílími komíny“.
Vanské jezero je největší turecké jezero.