Rozhodnuto: Sáblíková má smůlu. V Riu časovku nepojede
Olympiáda v Riu
Martina Sáblíková nebude startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiru v cyklistické časovce. Rozhodl o tom zvláštní panel Mezinárodní sportovní arbitráže CAS během svého neveřejného jednání přímo v Brazílii. Zamítnutá žaloba podaná Českým olympijským výborem společně s Českým svazem cyklistiky k CAS byla poslední šancí, která mohla Sáblíkové zajistit start ve středečním závodě. Zástupci ČOV přitom měli pocit, že jim byl mezinárodní tribunál přátelsky nakloněný.
„V tuto chvíli ve mně samozřejmě převažuje obrovské zklamání, doufala jsem ve start do posledních chvíli,“ řekla Martina Sáblíková pro web Českého olympijského výboru. Komentátor České televize Tomáš Jílek ale ve vysílání ČT24 uvedl, že pro něj nebylo rozhodnutí CAS nikterak překvapivé. „Podle mě byla možnost tak jednoprocentní. V její start musel věřit jen někdo, kdo do toho příliš neviděl,“ dodal a zdůraznil, že pravidla byla přesně daná a stejná pro muže i ženy.
Jeden z prvních komentářů k rozhodnutí CAS na svém Facebooku zveřejnil předseda Legislativní rady Českého olympijského výboru a sportovní právník Jan Šťovíček. Uvedl v něm, že CAS ČOV bohužel nevyhověl a žalobu zamítl. „Každý z nás udělal maximum a bojovali jsme až dokonce. Bohužel zápas začínal za stavu 0:5, i když jsme minimálně vyrovnali, tak to nakonec nevyšlo. Mrzí nás to, ale takový je sport :-) Prosíme zachovejte nám přízeň,“ napsal.
O osudu Sáblíkové se rozhodovalo během pondělního sezení, které trvalo hodinu a čtyřicet minut. Sama sportovkyně k tribunálu přišla v doprovodu předsedy ČOV Jiřího Kejvala a během jednání také sama promluvila. „Popisovala, jak se připravovala, co pro ni olympiáda znamená. To tribunál zajímalo, protože s právníky hovoří pokaždé. Sportovci chodí málo a tribunál má pak pocit, že sportovci nestojí za to, aby přišel,“ řekl k tomu člen Legislativní rady ČOV Martin Maisne.
Hned po skončení jednání se ale rychlobruslařka výsledek nedozvěděla, odjela proto trénovat. A verdikt si nevyslechla ani později v pondělí. Panel českému svazu oznámil, že mu plné odůvodnění sdělí až v úterý ráno brazilského času. Nakonec na sebe dalo rozhodnutí dlouho čekat – až do 14. hodiny odpolední českého času.
Jednání vypadalo nadějně, tvrdili právníci
Argumentace ČOV pro Sáblíkovou měla 18 stran a Mezinárodní cyklistické unie (UCI) 20 stran. Obě strany pak v pondělí obhajovaly svůj názor. „Měl jsem pocit, že máme lehce navrch. Tribunál pozorně naslouchal našim argumentům a přišlo mi, že jsme na tom lépe. Skáčeme hezky a daleko, ale nevím, jestli to bude stačit,“ řekl Maisner.
Tříčlenný panel CAS si od české strany vyslechl, že pravidla UCI jsou diskriminační. „Pravidlo, že musí jet silniční závod, aby se kvalifikovala do časovky, je podobné, jako kdyby sprinter Bolt běžel maraton, než půjde do sprintu. To je extrémní přirovnání, ale ten argument se jim líbil,“ poodhalil Maisner a dodal, že argumenty české strany vyzněly přesvědčivě. „Výklad protistrany je také legitimní. Naše situace se nezhoršila, měli jsme dojem, že tribunál je nám přátelsky nakloněný, ale uvidíme, jak to dopadne,“ řekl právník.
Maisner ještě před rozhodnutím CAS tvrdil, že je důležité, že v případu Sáblíkové nešlo o doping. „Martina je pilíř olympijské komunity. Většina sporů je o tom, jestli brali bobule nebo ne. Tohle je něco absolutně jiného. Ona je vzor, Mirek Dušín na bruslích. o to je naše pozice lepší,“ dodal.
Jan Šťovíček zase ještě v pondělí v noci na na svůj Facebook napsal pozitivně vyznívající vzkaz: „Drama se nám protahuje, CAS nám verdikt sdělí až zítra ráno… Musíme poinformovat veřejnost :-) Prosím držte stále palce, ještě není vyhráno! :-)“
Češi si špatně vyložili pravidla
Trojnásobná olympijská vítězka se od počátku domnívala, že jí ke kvalifikaci na olympijské hry stačí deváté místo z loňského mistrovství světa v časovce v Richmondu. Podle výkladu pravidel ze strany Mezinárodní cyklistické unie se ale Sáblíková musela zúčastnit také závodu s hromadným startem. Čeští funkcionáři si pravidla nevšimli, proto do poslední chvíle počítali s její kvalifikací.
Celá událost vyšla najevo až po zveřejnění kvalifikovaných zemí, necelé dva měsíce před olympiádou. Ze seznamu bylo jasné, že Česká republika žádné místo k účasti nezískala. Český olympijský výbor se tak upnul k zrychlenému řízení Sportovní arbitráže CAS, který rozhodl v pondělí odpoledne brazilského času. Do poslední chvíle tak nebylo jasné, zda do závodu skutečně zasáhne.
Za její účast na olympiádě lobboval i prezident Miloš Zeman, který poslal dopis předsedovi Mezinárodního olympijského výboru, nebo také nejúspěšnější česká olympionička historie Věra Čáslavská. Po svém příjezdu do Ria se Zeman se Sáblíkovou dokonce setkal na osobní schůzce.
Rio de Janeiro, olympiáda. Přátelské setkání s Martinou Sáblíkovou. pic.twitter.com/hTzHfqJOAO
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 4. srpna 2016
Martina Sáblíková přesto odcestovala do olympijského Ria. Šéf české výpravy Martin Doktor musel rychlobruslařku a její tým ubytovat mimo olympijskou vesnici, protože jí chyběla akreditace.
Svým startem v časovce se Sáblíková mohla stát po Kateřině Neumannové a Kateřině Nash, dříve Hanušové, teprve třetí Češkou startující jak na zimní, tak letní olympiádě.