‚Cikáni a feťáci.‘ Tak nadepsala šanon pražská kriminálka
Zločiny podle rasy?
První mezinárodní workshop k práci s minoritní skupinou Romů pořádá od úterý do čtvrtka česká policie. Setkání má pomoci aplikovat zahraniční zkušenosti v práci s menšinami do fungování tuzemských policistů. A minimálně na některých služebnách je to očividně zapotřebí. Na obvodní ředitelství policie v Praze 2 totiž dnes přistála stížnost proti jednomu z policistů. Tomu mezi ostatními šanony v kanceláři stojí i jeden nadepsaný stručně: CIKÁNI + FEŤÁCI. K vedení obvodního ředitelství se stížnost ještě nedostala. Jak ale deníku ECHO24.cz sdělila ředitelka Zdeňka Brotánková, vyloučené není ani kárné řízení.
Svérázně nadepsaného šanonu si v všiml člověk, který přišel v polovině dubna podat vysvětlení na služebnu kriminální policie a vyšetřování Obvodní ředitelství policie Praha II. Přeje si zůstat v anonymitě, nicméně v kanceláři s ním byli i jeho dva advokáti.
Desky nadepsané CIKÁNI + FEŤÁCI uviděli v kanceláři jednoho z inspektorů prvního oddělení odboru obecné kriminality. Fotografii šanonu má deník ECHO24.cz k dispozici.
„Byl jsem tím šokován. Speciální policejní svazky na různé národnosti vedli naposledy nacisté,“ řekl deníku ECHO24.cz jeden z přítomných advokátů a specialista na trestní právo Jan Vučka. „Nejhorší je, že ti policisté na tom nic špatného nevidí, protože jinak by takové šanony nenechávali volně na očích návštěvám,“ dodal.
Jeho klient už v pondělí podal v celé věci stížnost k rukám ředitelky zmíněného obvodního ředitelství Zdeňky Brotánkové. Ta ve chvíli, kdy text vznikal, stížnost ještě neviděla, nicméně je rozhodnuta se jí zabývat.
Reakci ministra vnitra čtěte zde: Ministr si ‚cikány a feťáky‘ nechá vysvětlit od šéfa policie
Konference řeší důvěru mezi policií a Romy
„Uvidím, co v té stížnosti bude, teď je ještě brzy na nějaké závěry. Nevylučuji ale, že se můžeme dostat i do kázeňského řízení podle služebního poměru. Ale opakuji, nejdříve tu stížnost musím vidět,“ reagovala v pondělí Zdeňka Brotánková.
Paradoxní je, že už od úterý pořádá policie první mezinárodní workshop nazvaný Dobrá praxe v policejní práci s minoritní skupinou Romů, který je součástí dalších vzdělávacích aktivit.
Workshop má pomoci získat zahraniční zkušenosti v práci s menšinami a aplikovat je do každodenní práce českých policistů. Jeho záměrem je podle oficiální tiskové zprávy „budování vzájemné důvěry mezi policií a Romy na bázi efektivní spolupráce a kvalitní komunikace“.