Propustku z vězení pro kmotra Nováka zajistila i pípa
Bude se měnit zákon?
Ministerstvo spravedlnosti už spustilo prověřování podmíněného propuštění bývalého senátora Alexandra Nováka z vězení. Novák byl odsouzen za korupci a k předčasnému propuštění mu stačilo, že se za něj zaručil motorkářský spolek Gryphons. Jen několik týdnů předtím přitom stejný soud Novákovu žádost zamítl. To se nezdá ministru Robertu Pelikánovi (za ANO). Záruky organizací podle něj v českém právním řádu zůstaly ještě z dob komunismu a bude je třeba legislativně upravit.
Někdejší senátor ODS Novák žádal o podmíněné propuštění opakovaně. Uspěl ale až poté, co se za něj zaručili motorkáři z klubu Gryphons. Ty podle serveru Lidovky.cz vede starosta Želenic na Mostecku a Novákův kamarád Jan Zálešák. K propuštění stačilo soud přesvědčit, že se klub věnuje i veřejným aktivitám. Posloužilo tak třeba i zapůjčení pípy na limonádu dětem.
Právě záruka motorkářského sdružení je jedna z věcí, které se nezdají ministru spravedlnosti. Jeho resort teď chce zjistit, jestli neexistují důvody k podání stížnosti pro porušení zákona nebo ke kárnému řízení se soudcem, který o Novákově propuštění rozhodoval.
„Základní argument pro vyžádání trestního spisu a provedení přezkumu je velmi rychlá změna názoru soudu na prognózu vedení řádného života na svobodě, de facto v řádech týdnů, kdy jedinou novou skutečností je právě záruka motorkářského spolku Gryphons,“ vysvětluje ministerstvo.
Chomutovský soud totiž o Novákově propuštění rozhodoval už v polovině února. Tehdy pro to ale jiný senát v čele se soudkyní Lenkou Chalupovou neshledal žádné důvody. Soud argumentoval například tím, že u Nováka může hrozit recidiva. Jen o pár měsíců později je Novák volný, může volně cestovat do zahraničí a nemusí se nijak hlásit probačnímu úředníkovi.
Pelikán: Záruky zůstaly z dob komunismu
„My jsme se v únoru shodli jednomyslně a žádost byla odmítnuta. Nemyslím si, že by to pro nás bylo náročnější rozhodování než v jiných případech. V tu dobu, kdy jsme to projednávali, nebyl náhled pana Nováka v takové míře, že by pojal nějakou sebereflexi. Přiznání pochybení jsem vnímala spíše jako účelové,“ řekla deníku ECHO24.cz Chalupová.
Ta ale nechtěla rozhodnutí svého kolegy z chomutovského soudu Ivana Nováka a jeho dvou přísedících nijak komentovat. S druhým spisem se totiž neseznámila. Novákovo propuštění nicméně vyvolalo pochyby v řadách odborníků. I když formálně nelze postupu soudce nic vytknout, otazníky zůstávají nad tím, zda k propuštění stačí záruka motorkářského klubu.
Velmi výrazná je v celém případu také role státního zástupce Ladislava Kosána, na jehož postup se chce podívat zase Nejvyšší státní zastupitelství. Kosán se totiž na místě vzdal odvolání a tím v podstatě uzavřel jakoukoliv možnost, jak rozhodnutí soudu zvrátit.
„Ty záruky organizací totiž v právním řádu zůstávají z dob, kdy ještě organizace byly trochu jiné. To znamená z dob komunismu. My se na to budeme muset podívat a upravit, jak se záruky budou dávat a kdo je bude moci dávat. Nabízí se třeba větší navázání na veřejnou prospěšnost,“ říká Pelikán.
Ministr Pelikán připouští, že možnosti jeho resortu jsou velmi omezené. Přesto podle něj bylo důležité prověřování zahájit. „A to i z psychologického důvodu. Aby každý věděl, že se o to ministerstvo zajímá a že nic nezůstane nepovšimnuto,“ řekl deníku ministr.
Podle něj zákon podmínečné propuštění na základě záruk různých organizací umožňuje. Nicméně i případ Alexandra Nováka ukázal, že ministerstvo bude muset záruky řešit.
„Ty záruky organizací totiž v právním řádu zůstávají z dob, kdy ještě organizace byly trochu jiné. To znamená z dob komunismu. My se na to budeme muset podívat a upravit, jak se záruky budou dávat a kdo je bude moci dávat. Nabízí se třeba větší navázání na veřejnou prospěšnost,“ avizuje Pelikán.
Čtěte také: Bývalý senátor Alexandr Novák opustil vězení
Exsenátor Novák zatím z vězení nemůže, žalobce podal odvolání
Kauza Alexandra Nováka začala v roce 1999, kdy byl ještě chomutovským starostou. V té době město prodalo akcie Severočeské plynárenské společnosti a Severočeské energetiky za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig. Ta za zprostředkování poslala 2,27 milionu marek (43 milionů korun) Petru Schmelovi, podle obžaloby ale peníze skončily na rakouském soukromém účtu Novákových. Novák za to dostal trest čtyř let vězení a pětimilionovou pokutu.
Ministerstvo se o případy předčasně propuštěných zajímá opakovaně. Koncem dubna například podalo stížnost na snížení trestu bývalého šéfa ROP Severozápad Petra Kušnierze. Ústecký krajský soud mu původně uložil 7,5 roku vězení, odvolací vrchní soud však následně začátkem roku 2013 trest snížil na spodní hranici trestní sazby – pět let. Zdůvodnil to tím, že v obdobných případech vyměřují soudy nižší tresty, a proto by byl vyšší trest nepřiměřeně přísný.