Staré křivdy na Zlínsku. Bělobrádek musí kvůli STAN do bašty lidovců
Nejistá budoucnost dvoukoalice?
Vedení Starostů a nezávislých i lidovců odmítá, že by jejich společná volební dvoukoalice byla v ohrožení. Předseda Petr Gazdík (STAN) označil informace o „vzpouře“ ve Zlínském kraji za snahu vyvolávat rozkol. Pro spolupráci je přitom i zlínský lidovecký hejtman Jiří Čunek, který si myslí, že za nespokojenost uvnitř strany může špatná komunikace. „Je potřeba, aby vedení přijelo a mluvilo s lidmi. Kdyby to už udělalo, nebyl by vůči koalici zdaleka takový odpor,“ uvedl pro Echo24 Čunek.
Tři ze čtyř zlínských okresní organizací KDU-ČSL svým hlasováním vyzvaly předsednictvo strany k ukončení spolupráce se Starosty a nezávislými. „Došlo k tomu v Uherském Hradišti, Kroměříži a Zlíně. Ve Vsetíně proběhne konference v pátek (dnes – pozn. red.),“ uvedl pro deník Echo24 Jiří Stodůlka, předseda krajského výboru KDU-ČSL Zlínského kraje.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Hejtmanem Zlínského kraje, odkud se hlasy proti dvoukoalici ozývají nejhlasitěji, je Jiří Čunek. Ten přitom nevylučuje, že na květnovém sjezdu vyzve Bělobrádka v souboji o křeslo předsedy strany, a také se netají svým kladným postojem k Andreji Babišovi (ANO). To, že by Čunek stál v pozadí pokusu o smetení dvoukoalice ze stolu, ale odmítá. „Já jsem na těch okresních organizacích ani nebyl. Navíc jsem asi jediný podporovatel projektu dvoukoalice ve Zlínském kraji,“ řekl pro Echo24.
Čunkova slova potvrzuje i Gazdík, který působí jako radní pro školství ve Zlínském kraji. „Rozhodně není tím, kdo to rozeštvává. Jsme s Jiřím Čunkem dohodnuti, že bude společně s našimi kandidáty objíždět kraj, bude jim vysvětlovat, proč pro dohodu zvedl roku, proč je to podle něj důležité,“ uvedl pro Echo24 Petr Gazdík a dodal, že proti spolupráci se STAN jsou spíše jednotlivci, kteří nechtějí přijít o KDU-ČSL jako o stranu s 98letou tradicí.
Konzervativci a staré křivdy na Zlínsku
Také Stodůlka je přesvědčený, že k odmítavému postoji ke koalici vede některé členy konzervatismus. „A popravdě řečeno i nedobré zkušenosti spolupráce se Starosty ve Zlínském kraji. Takové ty staré křivdy. To se strašně těžko lidem vyvrací, protože to je něco, co se stalo u nich ve městě,“ řekl Stodůlka. Podle něj se nicméně jedná o problémy místního charakteru, které „v celostátním měřítku příliš neznamenají“.
Přesto bude Zlínská krajská konference významnou události. „Jsme poměrně početná krajská organizace a vysíláme na celostátní sjezd v porovnání s jinými organizacemi velký počet delegátů. Proto si nás vedení předchází,“ dodal Stodůlka, který počítá s tím, že krajskou konferenci ve Zlíně 4. května navštíví kompletní vedení předsednictva KDU-ČSL.
‚Česko je v ohrožení‘
Konference se určitě zúčastní i předseda Pavel Bělobrádek, který ohlasy proti dvoukoalici nevnímá apriorně negativně. „KDU-ČSL má před sebou dvě dobrá řešení: můžeme jít sami, nebo v koalici. To se samozřejmě hůře rozhodujete. Kdyby byla KDU-ČSL v nějakém ohrožení, bylo by těch hlasů pro koalici mnohem více,“ řekl pro Echo24 s tím, že nyní chce členům vysvětlovat, že ke koalici nedochází jen pro nutných 10 % hlasů.
„Děláme to proto, že my sice v ohrožení nejsme, ale Česká republika ohrožená být může. Je to podobné jako v roce 1998. Tehdy vznikla čtyřkoalice kvůli ohrožení mocenským monopolem opoziční smlouvy. Tehdy jsme reagovali ex post, když už nejen nás, ale hlavně celou občanskou společnost, opoziční smlouva marginalizovala. Podobný, možná horší mocenský monopol tu hrozí po volbách,“ řekl Bělobrádek s tím, že situace po letošních volbách může být drasticky jiná, horší než v roce 2013.
‚Bělobrádek názor straníků změní‘
Důraz na dialog a kontakt se členy klade i Gazdík. „Samozřejmě, že je potřeba ty důvody jednotlivým členům vysvětlovat. Chápu, že u KDU-ČSL je to horší, protože strana má 25 tisíc členů. Aby pan předseda nebo první místopředseda mluvili s každým, je mnohem obtížnější než u nás,“ dodal předseda STAN. Zdůraznil také, že tam, kde Bělobrádek nebo Marian Jurečka se členy mluvili, se názor řadových straníků diametrálně změnil. „Ve Zlínském kraji to přijde také,“ myslí si Gazdík.
Nespokojené členy KDU-ČSL chápe i Jiří Čunek. „Oni tomu projektu zřejmě nevěří, proto je potřeba věnovat čas tomu přesvědčit je, že je ten projekt dobrý. Pokud se tak nestane, je to problém a volby pro nás můžou dopadnout špatně,“ uvedl hejtman, senátor a starosta Vsetína v jedné osobě. Podle Čunka je koalice se Starosty nutná proto, aby KDU-ČSL zvýšila svou sílu a měla ve volbách, a hlavně po nich, zásadní slovo mluvit do vývoje Česka.
Současně ale Čunek nevylučuje, že do spolupráce se Starosty zasáhne květnový sjezd strany 23. a 24. května ve Zlíně. „Jsem přesvědčen o tom, že cesta zpátky je vždycky a že celostátní sjezd strany, jako naprosto nejvyšší orgán, do toho může zasáhnout,“ řekl. S tím souhlasí Ludvík Hovorka, poslanec KDU-ČSL, pro kterého nemá rozhodnutí na celostátní konferenci v poměru 39:31 pro dvoukoalici dostatečnou váhu. „Je třeba o tak závažném kroku nechat rozhodnout delegáty sjezdu,“ řekl pro Echo24.