Američané měli Merkelovou ‚napíchnutou‘ víc, než se myslelo
Americká zpravodajská služba NSA odposlouchávala německou kancléřku Angelu Merkelovou a další vrcholné politiky víc, než se dosud myslelo. Vyplývá to z informací, které nově zveřejnil server WikiLeaks. NSA před lety sledovala například i rozhovory Merkelové s generálním tajemníkem Pan Ki-munem, potažmo s tehdejším francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a italským premiérem Silviem Berlusconim. Agentura Reuters dnes informovala, že Itálie si kvůli odposlechům předvolala amerického velvyslance v zemi.
Server WikiLeaks zveřejnil mimo jiné další tajný protokol Národní agentury pro bezpečnost (NSA), podle něhož šéf OSN v rozhovoru s kancléřkou v prosinci 2008 chválil úsilí Merkelové v boji proti změně klimatu a její přesvědčovací práci vůči kolegům z Evropské unie. Pan Ki-mun řekl, že svět v této otázce od EU očekává udržení vůdčí role. Bez jejích impulzů prý bude obtížné na nadcházejících klimatických konferencích učinit pokrok. Merkelová podle protokolu vyjádřila optimismus, že pokroku bude dosaženo na nadcházejícím summitu EU.
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange k tomu poznamenal, že rozhovory byly odposlouchávány zemí, která chce chránit své největší ropné firmy. „Zajímavá bude reakce OSN, protože když může být bez následků zaměřen generální tajemník, je v nebezpečí každý – od vůdce státu až po metaře,“ řekl Assange.
Německý deník Süddeutsche Zeitung a také stanice NDR a WDR loni s odvoláním na dokumenty WikiLeaks informovaly, že NSA po desetiletí odposlouchávala spolkové kancléřství. Týkalo se to prý i kancléřů před nástupem Merkelové. V roce 2013 vyšly najevo informace o tom, že NSA léta odposlouchávala mobilní telefon Merkelové.
Také o nových dokumentech WikiLeaks informovala trojice německých médií jako první – krátce předtím, než je platforma WikiLeaks sama umístila na internet.
V nových dokumentech je řeč také o tajných jednáních mezi japonskými a evropskými obchodními partnery o diplomatickém napětí mezi Izraelem a USA a také o zmíněném setkání Merkelové, Sarkozyho a Berlusconiho.
V říjnu 2011 Merkelová a Sarkozy Berlusconimu vytýkali zadluženost jeho země. Tón rozhovoru byl podle uniklého dokumentu „velmi ostrý“.
Italské ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Římě Johna Phillipse, aby vysvětlil informaci o odposleších rozhovorů Berlusconiho.
Politici Berlusconiho strany Vzhůru Itálie požadují vytvoření parlamentní vyšetřovací komise k odposlechové kauze.
Podle WikiLeaks byly „napíchnuty“ také telefonáty vysoce postavených pracovníků Světové obchodní organizace (WTO) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Německá média už dříve informovala, že NSA odposlouchávala kancléřku, ministerstva hospodářství a financí, ale i současného ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera.
Počátkem loňského července vyšlo díky informacím WiliLeaks najevo, že NSA se zajímala zejména o měnovou a obchodní politiku Německa. Přitom počátky monitorování komunikace vedoucích vládních činitelů sahalo až do období vlády Helmuta Kohla, který stál v čele kabinetu v 80. a 90. letech.
Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu. WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.